علی عسکر لعلی: انتخابات ریاست فدراسیون‌ها به زودی برگزار می‌گردد

گزارشگر:شنبه 2 دلو 1395 - ۰۱ دلو ۱۳۹۵

mandegar-3فدراسیون فوتبال کشور در اواسط ماه مارچ و اپریل سال میلادی، انتخابات ریاست آن فدراسیون را در موجودیت و تاییدی نمایندۀ فیفا یا فدراسیون بین‌المللی فوتبال جهان برگزار می‌کند.
علی عسکر لعلی، کمک مربی پیشین تیم ملی فوتبال افغانستان به رادیو آشنا گفت که سه تاریخ، پانزدهم مارچ، پنجم و پانزدهم اپریل از سوی فدراسیون فوتبال به فیفا پیشنهاد شده تا یکی از این تاریخ‌ها را برای برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال افغانستان، تعیین کند.
از میعاد برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال افغانستان بیش از چهار ماه گذشته و کرام‌الدین کریم، رییس فعلی فدراسیون فوتبال افغانستان می‌باید پیش از این زمان برگزاری انتخابات فدراسیون را اعلام می‌کرد. اما او در یک رویداد کمتر قابل پیش‌بینی، علی عسکر لعلی و تیمش که از نامزدهای بالقوۀ ریاست فدراسیون بود، با تیم آقای کریم ائتلاف کرد.
علی عسکر لعلی گفت: “عمده‌ترین دلیل ائتلاف من با تیم فدراسیون فوتبال افغانستان، عدم ایجاد بی‌نظمی در ساختار نیمه منظم فدراسیون بود.”
این ائتلاف در حالی صورت می‌گیرد که برخی از روسای فدراسیون‌های ولایات از نحوۀ کارکرده‌گی فدراسیون فوتبال افغانستان رضایت نداشته و از حضور بیش از یک‌ونیم دهه‌یی آقای کریم در پست ریاست فدراسیون فوتبال افغانستان اعتراض داشتند.
اما از گفته‌های آقای لعلی بر می‌آید که یکبار دیگر کرام الدین کریم خود را در پست ریاست این فدراسیون نامزد کند.
در جریان صحبت که تیم آقای لعلی با کرام‌الدین کریم، رییس فعلی فدراسیون فوتبال افغانستان داشته، به گفتۀ او، روی این نکات توافق صورت گرفته است.
– تغییر کُلی در ساختار تیم‌های ملی فوتبال افغانستان
– تغییر کلی در اساسنامۀ فدراسیون فوتبال افغانستان، قبل از انتخابات سال ۲۰۱۷
– سهیم ساختن ولایات در تصامیم مربوط به فوتبال افغانستان و سهم بارز آنان در کمیته‌های مختلف برای رشد فوتبال.
– توجه ویژه روی باشگاه‌های فوتبال در افغانستان با تدویر لیگ‌های محلی و ملی
– نقش مستقیم مجمع عمومی فدراسیون‌های فوتبال افغانستان در تصمیم‌گیری‌ها
-و ایجاد اکادمی‌های فوتبال جوانان و نوجوانان برای ایجاد زیربنای ورزشی تیم‌های ملی
تعهدات به انجام این برنامه‌ها در حالی داده می‌شود که تیم ملی فوتبال افغانستان بدون سرمربی به سر برده و قرار است به زودی وارد رقابت‌های راهیابی به جام ملت‌های آسیا گردد.
علی عسکر لعلی گفت که سه مربی تاکنون از میان تعدادی از مربیان انتخاب شده و قرار است به زودی نام‌های‌شان اعلام گردد. عمده‌ترین چالش را آقای لعلی “مشکلات امنیتی و عدم آماده‌گی حضور فزیکی مربیان در کابل” عنوان کرد.
پس از سقوط رژیم طالبان در ۲۰۰۱ میلادی، فیفا توجه ویژه‌یی را در قبال فدراسیون و فوتبال افغانستان مبذول داشت، اما کارشناسان و پیش‌کسوتان عرصۀ فوتبال افغانستان می‌گویند: “به خاطر عدم کارآیی و کمبود ظرفیت‌های فعال در فدراسیون، بیشتر آن فرصت‌ها ضایع گردید” و اکنون پس از ۱۵ سال افغانستان قادر به تشکیل یک تیم قدرتمند ملی از ورزشکاران داخل افغانستان نگردیده و بیشتر بر بازیکنان افغانستان ساکن در اروپا و امریکا اتکا دارد.
از پنج سال به این‌سو “لیگ فوتبال روشن” پس از انتخاب بازیکنان از ولایات مختلف به شکل یک تورنمنت در شهر کابل برگزار می‌گردد که به باور نعیم کامل مربی فوتبال افغانستان در کانادا “نمی‌تواند نیازمندی ورزشکاران و فوتبال دوستان را برآورده سازد.”

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.