مشورت کمیسیون انتخابات با احزاب سیاسی و نهادهای ناظر/ کارت‌های گذشته بی‌اعتبار شده‌اند

گزارشگر:سه شنبه 12 دلو 1395 ۱۱ دلو ۱۳۹۵

کمیسیون انتخابات افغانستان بحث‌ها بر سر نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را آغاز کرده است. کمیشنران جدید کمیسیون انتخابات تلاش دارند تا اعتماد از دست رفته در انتخابات قبلی را دوباره به دست آورند.
جدی‌ترین بحث‌ها در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی، کارت‌های رای دهی، حوزه‌های انتخاباتی و تهیه لیست رای دهنده‌گان است. کمیسیون انتخابات mandegar-3روز دوشنبه نشستی را با اشتراک نماینده‌گان نهادهای مدنی و احزاب سیاسی در کابل برگزار کرد، تا نظر آن‌ها را نسبت به نحوه برگزاری انتخابات به دست آورد.
کارت رای دهی
کارت رای دهی یکی از مشکلات اساسی کمیسیون انتخابات برای برگزار انتخابات پارلمانی است. برای ۱۲ میلیون واجد شرایط رای دهی، ۲۱ میلیون کارت در انتخابات‌های قبلی توزیع شده است و استفاده از کارت‌های اضافی می‌تواند شفافیت انتخابات را زیر سوال ببرد.
معاذالله دولتی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد گفت: «تعداد ۲۱ میلیون کارت در مراحل مختلف توزیع شده است. ما انواع متعدد کارت‌ها را داریم. ممکن است کارت‌های بیشتری نزد یک فرد وجود داشته باشند و این کارت‌ها مقداری بی‌اعتبار شده‌اند.»
کمیسیون مستقل انتخابات در بین دو راهی قرار دارد. در صورتی که کارت‌های قبلی را اعتبار دهد، برگزاری انتخابات شفاف ناممکن است؛ اما اگر کارت جدید توزیع کند، پول بسیار زیادی نیاز است و توزیع آن برای همه مردم افغانستان نیز کار دشواری است.
نهادهای ناظر انتخاباتی تاکید می‌کنند که کارت‌های قبلی، به دلیل تقلب‌های گسترده اعتبار خود را از دست داده و کمیسیون باید برای توزیع کارت‌های جدید اقدام کند. نعیم ایوب زاده، رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید: «بیشتر از ۲۳ میلیون کارت موجود است، در مقایسه با واجدین شرایط که ۱۲ میلیون اند. این یک چالش است. استفاده از کارت‌های قبلی یک چالش بسیار بزرگ است.»
بهترین راه‌حل جلوگیری از تقلب در انتخابات، توزیع تذکره‌های الکترونیک دانسته می‌شود؛ اما سرنوشت این تذکره‌ها به دلیل اختلافات سیاسی همچنان نامعلوم است.
حوزه‌های انتخاباتی
براساس قانون جدید انتخابات، کمیسیون انتخابات باید حوزه‌های انتخاباتی را تعیین کند. در انتخابات‌های قبلی پارلمانی، هر ولایت یک حوزه انتخاباتی بود. اما یکی از پیشنهادهای کنونی، کوچک کردن حوزه‌های انتخاباتی است.
یکی از بحث‌ها تعیین حوزه انتخاباتی «تک کرسی» است. براساس این طرح، چندین نامزد، برسر به دست آوردن یک کرسی پارلمان در یک حوزه انتخاباتی مشخص و کوچک باهم رقابت می‌کنند.
اما هنوز معلوم نیست که حوزه انتخاباتی تک کرسی می‌شود یا یک ولایت به عنوان یک حوزه انتخاباتی باقی می‌ماند. کمیشنر کمیسیون انتخابات گفت انتخاب یک ولایت به عنوان یک حوزه انتخاباتی مزیت‌های خود را دارد: «احتمال دستبرد در سرحدات ولایات وجود ندارد و هیچ زورمندی نمی‌تواند سرحدات ولایات را تغییر دهد.»
در صورتی که حوزه‌های رای دهی کوچک شود، رای دهی نیز مشکل‌تر می‌شود، چون امنیت در شماری از مناطق وجود ندارد و زورمندان می‌توانند حوزه‌بندی انتخاباتی را به نفع خود تغییر دهند. مرزبندی‌های حوزه‌های کوچک انتخاباتی جنجال دیگری است که با توجه به وضعیت کنونی افغانستان، بسیار دشوار و وقت‌گیر خواهد بود.
در صورت کوچک شدن حوزه‌های انتخاباتی، تنها کوچی‌ها و اهل هنود می‌توانند در سراسر افغانستان برای نامزدان شان رای دهند. در حال حاضر سه طرح وجود دارد. حوزه‌های تک کرسی، حوزه‌های کوچک‌تر و یک ولایت به عنوان یک حوزه انتخاباتی.
قرار است پس از بحث و تبادل نظر با نهادهای مدنی و احزاب سیاسی، تصمیم کمیسیون انتخابات برای نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی مشخص شود. این در حالیست که هنوز زمان برگزاری انتخابات مشخص نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.