حادثۀ خونین بلخ جان ۱۴۰ سرباز ارتش را گرفت سه روز عزای عمومی اعلام شد

- ۰۳ ثور ۱۳۹۶

ماندگار – وزارت دفاع ملی کشور اعلام کرده است که در حمله تروریستی و خونین مهاجمان مسلح به قول اردوی ۲۰۹ شاهین، بیش از ۱۰۰ سرباز ارتش کشته و زخمی شده اند.
پیش از این مقام‌های امنیتی گفته بودند که در حمله تروریستی روز جمعه به قول اردوی ۲۰۹ شاهین، ۱۲ نفر کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده اند.
MANDEGARوزارت دفاع ملی با نشرخبرنامه‌یی گفته است که شمار تلفات این حمله تروریستی افزایش یافته است و احتمال بالا رفتن آمار قربانیان وجود دارد.
در خبرنامه آمده است: «طالبان و دشمنان صلح و ثبات افغانستان در تداوم به جنایات و وحشت‌های‌شان در برابر ملت افغانستان، دیروز{جمعه اول ثور} خلاف تمام ارزش‌های انسانی و اسلامی در حالی بالای مسجد قول اردوی ۲۰۹ شاهین حمله گروهی تروریستی را انجام دادند که اکثریت سربازان ما بر ادای نماز جمعه ایستاده بودند که زیادتر از صد تن سر بازان ما از اثر آن شهید و مجروح شدند”.
در خبرنامه آمده است: در حمله تمام مهاجمان با اسرع وقت از طرف نیروهای دفاعی و امنیتی از بین رفتند ، ولی طالبان از طریق این حمله بار دیگر چهرۀ اصلی‌شان را نمایان ساختند و به مردم افغانستان نشان دادند که به‌جز از پیام ترس و کشتن چیز دیگری برای‌شان ندارند.
وزارت دفاع تاکید کرده است که دربارۀ این حمله تروریستی، تحقیقات همه جانبه جریان دارد و پس از تکمیل تحقیقات، نتایج آن با مردم شریک خواهد شد.
بعد از این حادثه مسوولان حکومت وحدت ملی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.
بربنیاد این تصمیم، پرچم کشور از امروز یک‌شنبه، سوم ثور به مدت سه روز در داخل و خارج  از این کشور به حالت نیمه برافراشته در می‌آید.
همزمان بااین، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان در واکنش به حمله بر قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گویند که داخل شدن تروریستان به مراکز مهم نظامی کشور نشان دهندۀ نفوذ دشمن در درون نظام است.
شاه‌گل رضایی، نمایندۀ مردم غزنی در مجلس می‌گوید: در جریان چند حمله تروریستی پیام‌های بدی مخابره می‌شود؛ تروریستان چگونه در داخل شفاخانه و قول اردو راه می‌یابند و دست به چنین جنایت می‌زنند.
بانو رضایی می‌گوید که راه یافتن تروریستان به مراکز مهم نظامی پیام اعمال نفوذ دشمنان در داخل نظام را می‌رساند و اگر این قضیه جدی گرفته نشود، مردم شاهد حوادث بدتر خواهند بود.
سید حسن شریفی بلخابی، عضو دیگر مجلس می‌گوید که این پیام بدی برای مردم ما دارد که در مراکز مهم نظامی ما مثل قول اردوی شاهین بلخ تروریستان داخل می شوند و جنایت عجیبی را مرتکب می شوند.
ناهید فرید، عضو دیگر مجلس نماینده‌گان حمله بر قول اردوی ۲۰۹ شاهین را تکان‌دهنده خواند و می‌گوید که شورای علمای افغانستان به سکوت خویش پایان دهد و باید بگوید کسی که الله اکبر را به مزدوی می‌گوید و انتحار می‌کند با کسی که در مسجد الله اکبر می‌گوید، عبادت می‎کند و به خاطر ارزش‌های مملکت شهید می‌شود، آیا دین و اسلام اینان برابر است؟
خانم فرید از شورای علما خواست که سکوت را بشکند در غیر آن دیگر داعیه دار دین نخواهد بود و مردم هم چنین شورا را قبول نخواهند کرد.
او همچنان از وزارت حج و اوقاف انتقاد کرد که چرا جلو تبلیغ به نفع تروریستان از منابر مساجد نمی‌تواند بگیرد.
به گفته او، اکثر مساجد اکنون به جایگاه و تریبون حمایت از تروریستان و طالبان تبدیل شده است.
روز جمعه، اول ثور مهاجمان مسلح به قول اردوی ۲۰۹ شاهین حمله کردند و با سربازان ارتش درگیر شدند.
پس از چند ساعت درگیری مهاجمان مسلح از پای درآمدند. مقام‌های امنیتی گفته اند که ۵ مهاجم مسلح به این قول اردو حمله کرده بودند، اما گزارش های تایید ناشده‌یی وجود دارد که شمار مهاجمان بین ۷ الی ۱۰ نفر بوده است که یکی از مهاجمان زنده دستگیر شده است.
گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است.
برخی از منابع شمار شهیدان این حمله را بیش از ۱۳۰ نفر اعلام کرده و گفته بیش از ۱۵۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.
این حمله واکنش‌های بی‌شماری را نیز به همراه شده است. ارگ، ریاست اجرایی، رییس‌جمهور پیشین، والی بلخ پاکستان، مسوولان در مأموریت حمایت قاطع و شمار زیادی از چهره‌های سیاسی با پخش خبرنامه‌های جداگانه، این حمله را تقبیح کرده اند.
در پی این رویداد مرگ‌بار، محمد اشرف‌غنی رییس حکومت وحدت ملی دیروز به ولایت بلخ رفت و از قول اردوی ۲۰۹ شاهین دیدن کرد و در یک نشست امنیتی که شماری از مقام‌های ارشد امنیتی در شمال کشور نیز حضور داشتند، اشتراک کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.