مسعود شناسی/۲۴/ سـایـه و سنـگ

گزارشگر:هارون مجیدی/ شنبه 15 میزان 1396 - ۱۴ میزان ۱۳۹۶

مجموعۀ «سایه و سنگ»، رباعیاتِ اسحاق ثاقبی از شاعران جوان بلخ است که در رثای قهرمان ملی کشور سروه شده اند. چاپ دوم این مجموعه در زمستان ۱۳۹۰ و در دوهزار نسخه و ۶۵ برگ از نشانی انجمن نویسنده‌گان بلخ به نشر رسیده است.
mandegar-3حروف‌نگار مجموعۀ «سایه و سنگ» حنیف ثابتی است و طرح پشتی آن را حکیم علی‌پور ریخته است.
صالح‌محمد خلیق رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ که هم‌زمان سمت ریاست انجمن نویسنده‌گان این ولایت را نیز دارد، در یاددشتی بر مجموعۀ «سایه و سنگ» نوشته است: مسعود بزرگ، نماد جاودانۀ آزاده‌گی و سرافرازی ملت ما است و جهان پهلوان دیگری از تیرۀ کاوه‌ها، آرش‌ها، رستم‌ها، زریرها، بسوس‌ها، نیزک‌ها، ابومسلم‌ها و یعقوب‌ها در روزگار ما که با نبردها و پایداری‌های بی‌مانند در برابر دشمنان تاریخ، فرهنگ، خودبوده‌گی و میهن خویش درفش آزادی و آزاده‌گی‌مان را بر چکادهای آسمان سای هندوکش و پامیر بر افراشته نگه‌داشت و حماسه‌های شورانگیز دیگری از شکست‌ناپذیری ملت ما را رقم زد.
در ادامۀ این یادداشت آمده است: مسعود الگوی ایستاده‌گی و پایداری در برابر متجاوزان و مداخله‌گران، برای همۀ آزادی‌خواهان جهان است و تندیسۀ یادش برای همیشه در گذرگاه‌های زمانه‌ها پایا و برپا خواهد بود.
آقای خلیق یادآور شده است: پرداختن به سروده‌های میهنی و یادآوری از قهرمان ملی از یک‌سو نسل‌های امروز و فردای ملت‌مان را با دیروزهای پُر افتخارشان پیوند می‌دهد و از سویی دیگر، آنان با بخشیدن خودآگاهی و روحیۀ میهن‌دوستی به کوشاییِ بیشتر برای ساختن امروز و آیندۀشان بر می‌انگیزد و اسحاق ثاقبی با سرودن این رباعی‌ها با دورنمایه‌یی چنین، رسالت تاریخی و ملی‌یی را که یک شاعرِ امروزِ میهن به دوش دارد به خوبی انجام داده است.
شناسۀ «سایه و سنگ» را با نقل چند رباعی از این مجموعه به پایان می‌برم.
این قریه و قشلاق پریشان بی‌تو
این دره شده است زار و زندان بی‌تو
بی‌جذبه شده است بی‌تو دریا حتا-
بی‌مزه شده است توت و تلخان بی‌تو
*****
مادر! دل و چهره‌ها مبدل شده است
کار پسر شما معطل شده است
مسعود به مرگ تن سپرده مادر!
مسعود شما به خاک‌ها حل شده است
*****
یک روز به پیش روی ما او بشکست
یک روز به مرگ خانۀ ویران پیوست
ما پیش همه عزیز با نام بلند
نامی که خیرات سرِ مسعود است
*****
این قریه و شهر گشته هامونِ شهید
هر خانه پُر از قصه و مضمونِ شهید
شامی شامی رد نشوید از این‌جا
این‌جا همه آغشته است از خونِ شهید

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.