وزارت صحت عامه: از فروش خودسرانۀ دارو نگرانیم

گزارشگر:سه شنبه 23 عقرب 1396 - ۲۲ عقرب ۱۳۹۶

mandegar-3مسوولان در وزارت صحت عامه از فروش داروهای ضد میکروب بدون تجویز داکتران متخصص در داروخانه‌های کشور به شدت ابراز نگرانی می‌کنند.
بازار فروش داروهای غیرقانونی و بی کیفیت در افغانستان و تجویز داروهای که سبب تقویت امراض در وجود انسان‌ها می‌شود، اکنون به یک چالش جدی برای وزارت صحت عامه مبدل شده است. داروهای ضد میکروب که بهانه‌ مسکن یا کاهش دهنده امراض استفاده می‌شود، آنگونه که مفید گفته می‌شود، نیست.
حفیظ قریشی رییس خدمات دارویی کشور در محفل افتتاح هفته جهانی آگاهی دهی ادویه ضد میکروبی که روز دوشنبه ( ۲۲ عقرب ) در کابل برگزار شده بود، بر آگاهی دهی مردم تاکید کرده می‌گوید که تجویز و استفاده از داروهای ضد میکروب برای صحت انسان‌ها خطرناک است.
وی استفاده داروهای ضد میکروب را یک تهدید جهانی عنوان نموده می‌گوید که استفاده غیر معمول آن سبب افزایش مقاومت‌های غیر میکروبی در بدن می شود. وی تاکید می‌کند که استفاده بی رویه از داروهای ضد میکروبی در افغانستان یک چالش جدی است.
با آنکه کاهش استفاده از تجویز داروهای ضد میکروب در شرایطی که مردم دسترسی کمتر به خدمات خوب صحی دارند، دشوار به نظر می‌رسد اما رییس خدمات دارویی کشور می‌گوید که آنان توانسته اند تجویز داروهای ضد میکروبی در افغانستان را از ۵۰ به ۴۳ در صد کاهش دهد. آقای قریشی تاکید کرد که آنان تلاش می‌کنند تا شیوه درست استفاده از داروهای ضد میکروبی را به مردم آگاهی دهند.
در همین حال، نجیب الله صافی مسوول سازمان صحی جهان در افغانستان، داکتران را به بی توجهی در زمینه تجویز بی رویه ادویه‌های ضد میکروبی در افغانستان متهم کرده می‌گوید داکتران باید داروها را به اساس نسخه و به گونه قانونی و درست به بیماران تجویز کنند.
آقای صافی با اشاره به خطرناک بودن استفاده از داروهای ضد میکروبی می‌گوید که استفاده از داروهای ضد میکروب سبب تقویت امراض در وجود انسان شده و زمینه تداوی بعدی بیمار را دشوار می‌کند.
وی به وزارت صحت عامه وعده می‌دهد که سازمان صحی جهان در زمینه وقایع داروی با حکومت افغانستان و وزرات صحت عامه به گونه جدی همکاری خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.