بیش از ۲۰۰ هزار تن در کانکور ۹۷ اشتراک می‌کنند

گزارشگر:چهار شنبه 8 حمل 1397 - ۰۷ حمل ۱۳۹۷

mandegar-3وزارت تحصیلات عالی کشور اعلام کرد که امتحان کانکور سراسری امسال از تاریخ ۹ حمل آغاز و تا اول سرطان سال جاری ختم خواهد شد.
نجیب‌الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی، روز سه‌شنبه (۷ حمل) در یک نشست خبری از آغاز برگزاری امتحان کانکور سراسری امسال تا دو روز دیگر خبر داد.
آقای خواجه عمری گفت که امتحانات کانکور عمومی، اختصاصی، شبانه و متفرقه از ۹ حمل شروع شده و تا اول ماه سرطان سال جاری ختم خواهد شد.
وی بیان داشت که در کانکور امسال مجموعا بیش از ۲۰۰ هزار تن داوطلب شده‌اند که از این میان ۱۱۶ هزار در موسسات تحصیلات عالی، نیمه عالی و انیستیتوت‌های مسلکی کشور جذب خواهند شد.
به گفته وی، از طریق کانکور امسال، ۶۲۶۰۰ تن از داوطلبان کانکور جذب موسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی، ۵۳۷۰۰ تن از داوطلبان جذب انیستیتوت‌های نیمه عالی، مسلکی و دارالعلوم‌ها در مرکز و ولایات خواهند شد.
وزیر تحصیلات عالی از شفافیت کامل کانکور سراسری اطمینان داد و گفت که این پروسه پس از بایومتریک/ ثبت الکترونیکی دواطلبان در تمام ولایت به گونه کاملا شفاف و بی طرف به پیش برده خواهد شد.
آقای خواجه عمری، با اشاره به سوالات کانکور امسال بیان داشت که مجموعن ۱۲۰ هزار سوال به دو زبان ملی و مطابق به نصاب تعلیمی معارف برای تمام ولایات تهیه شده که برای جلوگیری از تقلب و برقراری کامل نظم برای هر داوطلب کتابچه های جداگانه و متفاوت سوالات در صحن کانکور توزیع خواهد شد.
وزیر تحصیلات عالی از شفافیت امتحانات کانکور در ولایات نا امن افغانستان نیز به داوطلبان اطمینان داده افزود که در این ولایات هیات اخذ امتحانات کانکور با همرایی نیروهای امنیتی به راه‌اندازی این پروسه اقدام خواهند کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.