خپلواک به طالبان: جدول خروج نیروهای خارجی ترتیب می‌شود

گزارشگر:شنبه 11 حمل 1397 - ۱۰ حمل ۱۳۹۷

رییس دبیرخانه شورای عالی صلح کشور می‌گوید که پیرامون ترتیب جدول زمانی برای خروج نیرو‌های بین‌المللی از افغانستان پس از آن اقدام خواهد شد که طالبان به گفت‌وگو‌های صلح حاضر شوند.
mandegar-3محمداکرم اخپلواک رییس دبیرخانه شورای عالی صلح به رادیو آزادی گفته است که هیچ افغانی خواهان حضور نیروهای نظامی خارجی در افغانستان نمی‌باشد اما جنگ دلیل حضور نظامیان خارجی در افغانستان است.
آقای اخپلواک تصریح نموده:» هیچ فرد افغان نمی‌خواهد که قوای خارجی در افغانستان باشد، ما ضرورت به همکاری تمام جهان داریم منتها مجبوریت اساسی این است که جنگ است و وقتی‌که طالبان به صلح بیایند اجندای اول تقسیم بندی یا زمان بندی خروج قوای خارجی است که از کجا شروع می‌شود و چه وقت شروع می‌شود.»
وی افزوده که پروسه صلح افغانستان کاملا یک روند بین‌الافغانی و به رهبری افغان‌ها می‌باشد.
طالبان پیوسته، خروج نیرو‌های بین‌المللی را از افغانستان به عنوان پیش شرط این گروه برای مذاکرات صلح مطرح نموده و روی آن تأکید کرده‌اند.
رییس دبیرخانه شورای عالی صلح گفت که آنان از طریق علمای دینی و بزرگان قومی با طالبان در تماس اند و اطمینان دارند که طالبان بالاخره به گفتگوهای بین‌الافغانی حاضر خواهند شد.
از سوی دیگر، سید اکبر آغا رییس شورای موسوم به نجات افغانستان می‌گوید که بی‌اعتمادی میان حکومت افغانستان و طالبان مانع عمده در برابر پروسه صلح است.
وی افزوده:»فکر می‌کنم که مانع اصلی میان حکومت و طالبان بی‌اعتمادی است. طالبان می‌گویند که حکومت افغانستان نمی‌تواند که زمان خروج نیرو‌های خارجی را تعیین کند. اگر پیش از مذاکرات وقت خروج نیرو‌های خارجی معلوم و تعیین شود امکان دارد که مذاکرات شود.»
گفتنی است که حکومت افغانستان در دومین نشست پروسه کابل، طرح جدید صلح کشور را ارایه کرد که براساس آن گروه طالبان به عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت شناخته می‌شود، قانون اساسی کشور تعدیل خواهد شد و نام رهبران این گروه از فهرست تحریم‌های سازمان ملل بیرون خواهد شد.
اما طالبان تا هنوز به پیشنهاد تازه صلح حکومت افغانستان رسماً پاسخ نداده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.