۱۸ قرارداد به ارزش ۴۲ میلیون افغانی در بخش باز‌سازی کاریزها به امضا رسید

گزارشگر:یک شنبه 16 ثور 1397 ۱۵ ثور ۱۳۹۷

mandegar-3وزارت احیا و انکشاف دهات، قرارداد ۱۸ پروژه بازسازی کاریزها و سیستم های آبیاری را به ارزش ۴۲ میلیون افغانی با شوراهای انکشافی به امضا رساند.
مجیب الرحمن کریمی وزیر احیا و انکشاف دهات دیروز شنبه (۱۵ ثور) در مراسم امضای این قراردادها گفت:»با بازسازی این کاریزها ۳۱۰۰ جریب زمین تحت آبیاری قرار خواهد گرفت».
آقای کریمی بیان داشت که بر اساس این قرار داد ها ۳ کاریز در ولایت ننگرهار، ۹ کاریز در ولایت کابل،۴ کاریز در ولایت قندهار، ۱ کاریز در ولایت کنر و ۱ کاریز دیگر هم در ولایت هرات بازسازی خواهد شد.
وی گفت که کاریزهای آب جز مدیریت سنتی آب در کشور محسوب می‌شود و بازسازی و احیای این کاریزها و سیستم‌های آبیاری از اولویت‌های حکومت است.
وزیر احیا و انکشاف دهات در این باره تصریح نمود:» براساس یک پلان ۵ ساله ای که این وزارت روی دست گرفته ۳۴۰۰ کاریز در کشور سروی و بازسازی خواهد شد».
آقای کریمی افزود:» در جریان این پلان ۵ ساله تاکنون ۱۰۶ کاریز به طور کامل سروی شده و دیزاین بازسازی ۳۶ کاریز نیز به مرحله اجرایی رسیده که قرارداد کار عملی بازسازی این کاریزها به زودی امضا خواهد شد.»
از سویی هم بر بنیاد گفته‌های وزیر احیا و انکشاف دهات؛۱۰۷۴ پروژه در بخش زراعت و آبیاری توسط این وزارت طی دو سال گذشته به بهره برداری سپرده شده و یا در حال تکمیل شدن است.
به گفته آقای کریمی ارزش این پروژه ها بالغ بر ۵٫۵ میلیارد افغانی بوده و برای بیش از ۵ میلیون نفر به صورت مستقیم کار ایجاد کرده است.
وزیر انکشاف دهات همچنان از سروی شدن سرک‌ها در دهات کشور تا دو سال آینده خبرداده گفت:» حدود دو هفته پیش تفاهم نامه ای میان این وزارت و کشور انگلستان به امضا رسیده است که بر مبنای آن انگلستان تعهد کرده که تا دو سال آینده تمام سرک های دهاتی در سراسر کشور را به شکل اساسی سروی نماید.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.