احمد ولی مسعود: پیام هفدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی؛ «وفاق ملی در پرتو عدالت اجتماعی»

گزارشگر:دوشنبه 19 سنبله 1397 - ۱۸ سنبله ۱۳۹۷

احمدولی مسعود، رییس عمومی بنیاد شهید مسعود، قهرمان ملی در مراسم گرامی‌داشت از هفدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی کشور و آغاز هفتۀ شهید، گفت: عنوان هفدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی را «وفاق ملی در پرتو عدالت اجتماعی» گذاشتیم که یکی از آرزوهای شهید مسعود، تحقق وفاق ملی در پرتو عدالت اجتماعی بوده است و این اساس مبارزات و مقاومت او را تشکیل می‌‍‌‌‌داد.
mandegar-3آقای مسعود با بیان این‌‎که بدون عدالت اجتماعی نمی‌تواند وفاق و وحدت ملی تحقق یابد، افزود: در شانزدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی، نیز پیام» مسعود و وفاق ملی» را داده بودیم، ما برای تحقق این پیام به ولایت‌های کشور سفر کردیم و این پیام مورد استقبال همه در مرکز و ولایت‌ها قرار گرفت.
به گفتۀ او، برای نابودی تعصب، تحجر، تروریسم و انحصارگرایی از بارگاه ایزد استدعا می‌کنیم و برای وحدت و یک‌پارچه‌گی مردم خود تلاش‌های همه‌جانبه را به‌خرچ می‌دهیم؛ چنان‌چه «آمر صاحب برای تحقق آن در دشوارترین لحظات مبارزه کرد».
او گفت: مبارزات آمر صاحب در دوره‌های جهاد و مقاومت الگویی برای نسل امروز و فردا است، او برای تامین عدالت اجتماعی و وحدت ملی تلا‌ش‌های جدی خود را به‌خرچ داده و جانثاری‌های او و یاران مبارز‌ش در خاطره‌ها حک شده است.
آقای مسعود با بیان این‌که شهید مسعود در آخرین سفر خود به کشورهای اروپایی هشدار داد، در صورتی‌که جلو تجاوز تروریسم بالای افغانستان گرفته نشود، این پدیده دامن‌گیر همۀ کشورهای منطقه و جهان خواهد شد.
آقای مسعود اظهار داشت که مسعود شخصیت فرامرزی است، او در قوم، زبان، مرز و ولایت نمی‌گنجد. او گفت: «آمر صاحب زورگو نبود بلکه زورستیز بود. او بی‌عدالتی را قبول نداشت، اما برای تامین عدالت و آرامش مردم از هیچ تلاش نوع دریع نمی‌کرد».
رییس عمومی بنیاد شهید مسعود تاکید کرد که مسعود از ۴۸سال عمر خود، ۳۰ سال آن‌را در راه‌ مبارزه با دشمنان افغانستان سپری کرد.
او علاوه کرد که این ویژه‌گی‌ها سبب شد تا بیش از صدعنوان کتاب در مورد اندیشه و فکر آزادی‌خواهانۀ مسعود از سوی پژوهش‌گران داخلی و خارجی چاپ و نشر شود.
آقای مسعود ادامه داد که در ۱۷سال اخیر تلاش‌های همه‌جانبه را برای تحقق عدالت، وحدت و وفاق مردم انجام داده است، هم‌چنان در قضایای امروزی و در مسایل کلان ملی در مشورت با دیگران به پیش‌ خواهد رفت.
او گفت: «وفاق ملی در پرتو عدالت اجتماعی» که پیام هفدهمین سال‌روز شهادت قهرمان ملی کشور است، منش فکری – سیاسی قهرمان ملی را تشکیل می‌داد و ما نیز برای تحقق آرمان شهدای خود بدون در نظر داشت قوم، زبان و سمت؛ هم‌چنان برای یک‌پارچه‌گی تلاش جدی می‌کنیم تا به قول قهرمان ملی، نظامی را ایجاد کنیم که هم بتوانیم با خود و هم با بیرونی‌ها زنده‌گی کنیم.
او گفت: طرف‌دار تغییر وضعیت فعلی هستیم؛ باید حکومتی ایجاد شود که همه در چرخۀ تصمیم‌گیری آن سهیم باشند تا ملت خود را شریک نظام بداند. در غیر صورت ما بدون هیچ دست‌آوردی، دور باطل گذشته‌ها را تکرار می‌کنیم.
آقای مسعود با بیان این‌که هیچ‌گزینه‎یی برای عبور از حالت فعلی بدون انتخابات قابل پیش‌بینی و مطلوب نیست، گفت: تا زمانی به زیر یک چتر و یک محور همه دست‌به‌هم ندهیم و هدف‌مندانه عمل نکنیم، نمی‌توانیم به نظام سیاسی با ثبات برسیم؛ زیرا ما از ۱۷سال به‌این‌طرف پیام دادیم و پیشنهاد آجندای ملی، حکومت وحدت ملی و اخیرآ وفاق ملی را بیرون دادیم تا خدا بخواهد به یک نظام همه‌شمول دست‌یابیم.
او گفت: در حالی‌که ما طرف‌دار یک انتخابات آزاد، شفاف و همه‌شمول هستیم، اما در صورت بحرانی‌شدن این وضعیت، گزینۀ دیگر ایجاد حکومت موقت است که باید برای جلوگیری از بحران روی دست گرفته شود.
آقای مسعود، گفت: در اوج سنگر داغ مقاومت، شهید مسعود برای یک انتخابات آزاد و عادلانه فکر می‌کرد که برای اولین‌بار واژۀ دموکراسی را به زبان آورد و گفت که با آزادی افغانستان به‌طرف یک انتخابات آزاد می‌رویم.
آقای مسعود با تاکید افزود که نتیجۀ انتخاباتی‌که در آن حق مردم پایمال شود برای ما قابل پذیرش نیست. چون دیگر کاسۀ صبر مردم به لبریزی رسیده، تجربه‌های تلخ گذشته به هیچ عنوان مورد گذشت قرار نخواهد گرفت.
رییس عمومی بنیاد شهید مسعود و رهبر طرح وفاق ملی، گفت: ما با مردم تا پایان کار هستیم و در مشورت با مردم در مسایل حساس و بزرگ کشور تصمیم خواهیم گرفت و به‌پیش خواهیم رفت.
آقای مسعود تصریح کرد که بدون وحدت وفاق ملی نمی‌توان به دشمنان بیرونی و داخلی پیروز شد؛ زیرا تنها گزینه‌یی که می‌تواند سبب پیروزی ما در برابر دشمن شود دست‌‎به‎دست هم‌دادن است و باید این را انجام دهیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.