سازمان ملل خواهان لغو هشدار طالبان به رسانه‌ها شد

- ۰۷ سرطان ۱۳۹۸

نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان، هشدار گروه طالبان به رسانه‌های افغانستان را به شدت محکوم کرده و خواهان لغو آن شده است.
تدامیچی یاماموتو در بیانیه‌یی گفته که آزادی رسانه‌ها مهم است. افراد ملکی هرگز نباید عمداً هدف خشونت قرار گیرند. اینها دو اصل اساسی هستند.
mandegarآقای یاماموتو گفته که طالبان در هفته پیش علناً تهدید گردند که رسانه‌ها را منحیث هدف نظامی مورد حمله قرار خواهند داد. من صریحا این تهدید را محکوم می‌نمایم و خواهان لغو آن هستم، زیرا کلمات هرگز نباید با خشونت پاسخ داده شوند. تنها چالش قابل قبول در مقابل کلمات، ارائه استدلال بهتر می‌باشد.

او تاکید کرده که قانون بین‌المللی بشردوستانه که بر تمام گروه‌های درگیر در افغانستان به شمول طالبان، اعمال می‌شود، حمله بر افراد ملکی در هر زمان و مکانی را منع قرار داده است. کارمندان رسانه‌ای افراد ملکی هستند و حقوق آنها به ویژه حقوق اساسی شان برای فعالیت در یک محیط عاری از هر گونه تهدید، ارعاب و فشار بی‌مورد از سوی نهاد بیرونی به شمول دولت‌ها باید حفاظت شود.
نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل برای افغانستان بیان داشت که در راستای تهدیدهای مکرر طالبان، یادآوری می‌کنم که آزادی رسانه‌ها در افغانستان با هزینه گزافی به دست آمده است. شمار زیادی از خبرنگاران در افغانستان در حملات محاسبه شده کشته شدند. ما نمی‌توانیم در برابر این اعمال وحشیانه به جز خشم احساسی دیگر داشته باشیم.
یاماموتو گفته که ملل متحد آگاه است که افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای کار خبرنگاران است و ما همراه با همکاران ملی و بین‌المللی خود برای حفاظت از خبرنگاران و مبارزه علیه معافیت از مجازات، متعهد باقی می‌مانیم. بیایید صرف نظر از اینکه چه کسی خبرنگاران را تهدید و هدف ارعاب و خشونت قرار داده است، برای اقدامات عملی جهت رسیدگی به آن نیروهایی که رسانه‌ها را تهدید می‌نمایند، به تعهد جمعی مان احترام بگذاریم.
او اظهار داشته که چنانچه خبرنگاران افغانستان با وجود تهدیدات طالبان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند، تهدیداتی که طالبان را سلب مشروعیت می‌کند و آنها را از هر گونه ادعای نمایندگی از مردم افغانستان محروم می‌سازد – من به همه کارمندان رسانه ای برای پیشرفت‌ها در جهت داشتن رسانه‌ای آزاد که یکی از مهمترین دستاوردهای کشور به شمار می‌رود، تبریک عرض می‌کنم.
شمار زیادی از نهادهای داخلی و خارجی حامی رسانه‌ها نیز هشدار طالبان به رسانه‌ها را محکوم کرده و خواهان توجه بیشتر حکومت افغانستان به تامین امنیت رسانه‌ها شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.