نمایشـگاه صنایع دسـتی زنان در کابل برگزار شد

- ۲۷ حوت ۱۳۹۱

زنان افغان نمایشگاه صنایع دستی را که محصول زحمت زنان از ولایات مختلف کشور است، در کابل برگزار کردند. هدف از این نمایشگاه، بازاریابی برای صنایع دستی خوانده شده است.
حسن بانو غضنفر، وزیر امور زنان روز یک شنبه به خبرنگاران گفت که در آستانۀ نوروز زنان می‌کوشند مهارت‌های خود را به نمایش بگذارند. خانم غضنفر گفت این برنامه‌ها تا یک ماه ادامه خواهند یافت: «ما به خاطری این نمایشگاه را برگزار کردیم که زنان به صنایع دستی تشویق شوند، فروشات شان بیشتر شود و دسترسی به مارکیت داشته باشند». لباس‌های دست دوز، مهره دوزی، لوازم آرایشی و دستکول‌های چرمی در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند. وزیر امور زنان گفت نمایشگاه صنایع دستی زنان افغان در ولایات و کشورهای خارجی نیز برگزار می‌شود.
نمایشگاه زنان بیشتر به صورت وقفه‌یی و کوتاه مدت برگزار می‌شود. اما خانم غضنفر یادآورشد که تلاش برای برگزاری نمایشگاه‌های دایمی صنایع دستی زنان در خارج از افغانستان جریان دارد: «این نمایشگاه برای یک بار است. تا حال متاسفانه نتوانستیم که نمایشگاه‌های دایمی را برگزار کنیم؛ اما برخی کشورها خواستار برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی هستند».
زنان و دخترانی که در این نمایشگاه شرکت کرده اند، می‌گویند با برگزاری این نمایشگاه‌ها زنان می‌توانند صنایع تولیدی خود را به نمایش بگذارند و زمینه‌های فروش و بازاریابی را فراهم کنند.
صنم از اشتراک‌کننده‌گان در نمایشگاه گفت زنان حالا به اهمیت نمایشگاه‌ها پی برده اند و در هرجایی‌که زمینه معرفی صنایع دستی فراهم باشد، زنان حضور می‌یابند: «تمام تولیدات، صنایع دستی خود ماست؛ و در هر نمایشگاهی که ما را خبر کنند، حاضر می‌شویم».

نمایش زعفران هرات
شماری از زنان هراتی محصولات زعفران را در کنار صنایع دستی، در این نمایشگاه به عرضه کردند. یلدا دختری که برای معرفی و بازاریابی زعفران از هرات به کابل آمده، می‌گوید هنوز استفاده از زعفران در بین مردم عام نشده است: «هنوز مردم زیاد معلومات ندارند؛ به همین خاطر زیاد علاقه ندارند که زعفران بخرند».
یلدا می‌گوید در صورتی که مردم به استفاده از زعفران عادت کنند، همیشه از آن در آشپزی و چای استفاده خواهند کرد: «زعفران را هم می‌توان با چای استفاده کنیم و هم در دیگ استفاده کنیم. طعم خوب و رنگ طبیعی دارد».
مقام‌های وزارت امور زنان می‌گویند نمایشگاه صنایع دستی یکی از برنامه‌های نوروزی زنان افغانستان است. وزیر امور زنان گفت که برنامه‌های تهیه هفت میوه، شب شعر و سایر برنامه‌ها نیز در آستانۀ سال نو خورشیدی برگزار می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.