معاون سیاسی وزارت خارجه: کشورهای قلب آسیا فرصت‌ها و تهدیدهای مشترک دارند

- ۰۵ حمل ۱۳۹۲

کشورهای قلب آسیا قرار است در شانزدهم اپریل، نشستی را در قزاقستان برگزار کنند و راه حل‌های مهمترین چالش‌های منطقه‌یی را به بحث و بررسی بگیرند.
جاوید لودین معین وزارت خارجه افغانستان در نشستی که روز دوشنبه در وزارت خارجه برگزار شده بود، گفت که «کشورهای قلب آسیا» فرصت‌ها و تهدیدهای مشترک دارند.
آقای لودین گفت: «امنیت افغانستان محکم گره خورده با امنیت و رفاه منطقه ما، ما افتخار داریم که توانسته ایم همکاری‌های منطقه‌یی را به عنوان یک اصل خلل ناپذیر همیشه مطرح کنیم».
پیش از برگزاری نشست قزاقستان، نماینده‌گان ۱۴ کشور قلب آسیا برای شناسایی چالش‌ها و راه حل‌های منطقه‌یی در کابل گردهم آمده اند.
افغانستان، پاکستان، ایران، ترکیه کشورهای آسیای مرکزی و شماری دیگر از کشورها از یک و نیم سال به این سو دو کنفرانس را برگزار کرده اند تا هماهنگی بیشتری بین آنها به وجود آید.
در حال حاضر افغانستان، پاکستان را متهم می‌کند که به تروریستان پناه داده و هراس افگنان همه روزه با عبور از مرز، به کشتار و تخریب در افغانستان می پردازند. در مقابل پاکستان از حضور گسترده هند در افغانستان در هراس است. از سوی دیگر ایران نیز از حضور امریکا در افغانستان به شدت نگرانی دارد. این مسایل سبب شده تا کشورهای منطقه قلب آسیا با چالش عدم اعتماد روبرو شوند. اما افغانستان همواره به همسایه‌های خود اطمینان داده که از خاک این کشور هیچ خطری متوجه آن ها نیست.
تروریسم تهدید مشترک
معین وزارت خارجه افغانستان گفت قرار است در نشست آلماتا تمام چالش‌هایی که منطقه قلب آسیا با آن مواجه است، مورد بحث و بررسی قرار گیرند. او گفت: «چالش‌های مشترکی که منطقه ما با آن مواجه است و قرار است در اجلاس آلماتی در آن بحث شود، موضوع تروریسم است که امروز به عنوان یک تهدید مشترک نه تنها این منطقه را، بلکه تمام دنیا را مورد تهدید قرار می‌دهد».
آقای لودین تاکید کرد که تروریسم تهدید مشترک در برابر تمام کشورهای قلب آسیاست و مبارزه با این پدیده نیز کار مشترک می‌طلبد. این مقام وزارت خارجه افغانستان گفت در نشست آلماتا نتیجه مشخصی در رابطه با مبارزه با تروریسم به دست خواهد آمد و این نظر می‌تواند اساس همکاری‌های مشترک در مبارزه با تروریسم شود.
قرار است در رابطه به تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر و راه های مبارزه با این پدیده نیز در اجلاس آلماتی بحث شود.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه گفت همکاری‌های اقتصادی نیز یکی از محورهای اصلی گفت‌و‌گوهای سومین نشست کشورهای قلب آسیاست: «امروز با چالش‌ها و تهدیدهای مشترک مواجه هستیم. تهدید تروریسم، مواد مخدر و مسایلی دیگری مانند همکاری‌های اقتصادی، همکاری‌های سرحدی، رشد تجارت در این نشست بحث خواهد شد».
موسی‌زی گفت مهم ترین هدف نشست کشورهای قلب آسیا، اعتماد سازی است. او گفت در هیچ نشستی به اندازه نشست‌های کشورهای قلب آسیا بر اصل مهم اعتماد سازی تاکید نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.