حقایقی جالب که برای پیاده‌روی انگیزه ایجاد می‌کند

- ۰۶ حمل ۱۳۹۲

داشتن فکری آزادتر
ـ مرکز پزشکی دانشگاه دوک (Duke) دریافته است که یک پیاده‌رویِ تند ۳۰ دقیقه‌یی، سه مرتبه در هفته، به اندازۀ داروهای ضدافسرده‌گی برای تسکین علایم افسرده‌گی‌های حاد در سنین مختلف موثر است.
ـ تحقیقی که سال گذشته در آرشیو اینترنال مدیسین (Internal Medicine) به چاپ رسید، نشان داد که زنانی که به‌طور منظم پیاده‌روی دارند، کمتر در معرض ابتلا به از دست رفتنِ حافظه و سایر زوال‌های ذهنی قرار دارند.
ـ بر اساس آکادمی جراحان ارتوپید در امریکا، پیاده‌روی به شما برای داشتنِ یک دیدگاه مثبت به زنده‌گی کمک کرده و باعث می‌شود جوان‌تر به نظر برسید.
ـ پیاده‌روی جریان خون را در مغز افزایش می‌دهد. در تحقیق که در سال ۱۹۹۹ روی افراد بالاتر از ۶۰ سال انجام گرفت، مشخص شد که ۴۵ دقیقه پیاده‌روی در روز، مهارت‌ فکر کردن را در آن‌ها افزایش می‌دهد.
ـ کلینیک مایو (Mayo Clinic) نیز شواهدی دارد که نشان می‌دهد ورزش پیاده‌روی تاثیر مثبتی بر سطح برخی انتقال‌دهنده‌های عصبی که تقویت‌کنندۀ روحیه هستند، در مغز دارد. ورزش هم‌چنین تولید اندورفین را افزایش داده، فشار داخل عضلات را کم کرده، برای داشتن خوابی بهتر به شما کمک کرده و سطح کورتیزول هورمون استرس را نیز کاهش می‌دهد.

داشتن بدنی زیباتر و سالم‌تر
ـ ۱٫۶ کیلومتر پیاده‌روی در روز، ۱۰۰ کالری می‌سوزاند. در سال می‌توانید بدون ایجاد تغییر در عادات غذایی‌تان تا ۵ کیلو وزن کم کنید.
ـ متخصصین بر این عقیده‌اند که ۶۰۰۰ قدم پیاده‌روی در روز، سلامت شما را ارتقا داده و ۱۰،۰۰۰ قدم موجب کاهش وزن‌تان می‌شود.
ـ دانشگاه تنسی در یک تحقیق که در آن از گام‌شمار استفاده شد، مشخص کرد که زنانی که بیش از ۱۰،۰۰۰ قدم در روز راه می‌روند، تا ۴۰% از درصد چربی پایین‌تری برخوردار بوده و کمر و لگن‌شان نسبت به آن‌هایی که به طور متوسط کمتر از ۶۰۰۰ قدم راه می‌روند، ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر باریک‌تر است.
ـ اگر فقط ۲۰۰۰ قدم پیاده‌روی در روز به فعالیت‌های روزمرۀتان اضافه کنید، هیچ‌وقت دچار افزایش وزن نخواهید شد. تحقیقات دکتر جیمز او. هیل (Dr. James O. Hill) در مرکز تغذیۀ انسانی دانشگاه کولورادو این را تأیید می‌کند.
ـ تحقیقی که اخیراً در دانشگاه هاروارد انجام گرفت، نشان داد که راه رفتن با سرعت متوسط به مدت ۳ ساعت در هفته ـ یا ۳۰ دقیقه در روز ـ می‌تواند احتمال بیماری‌های قلبی را تا ۴۰% در زنان کاهش دهد.
ـ مجلۀ انجمن پزشکی امریکا مشخص کرد که زنانی که در سنین ۳۰ تا ۵۰ ساله‌گی خود پیاده‌روی می‌کنند، احتمال ابتلا به سرطان سینه را در خود کاهش می‌دهند.

داشتن سیاره‌یی سبزتر
ـ اگر هر هفته فقط ۱۵ کیلومتر از راننده‌گیِ خود کم کنید، ۲۳۰ کیلوگرام ‌کاربن دای‌اکساید کمتری در سال وارد هوا خواهد شد.
ـ تحقیق حمل‌ونقل شخصی در سال ۱۹۹۵ مشخص کرد که تقریباً ۴۰% از اکثر سفرهای داخل شهری با موتر کمتر از ۳ کیلومتر است که برابر با ۱۰ دقیقه راندنِ دوچرخه [بای‌سیکل] یا کمتر از ۴۰ دقیقه پیاده‌روی است.

انگیزه بگیرید
ـ یک بلوک شهری برابر با ۲۰۰ قدم است.
ـ یک مایل (۶/۱ کیلومتر) برابر با ۲۰۰۰ قدم یا حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی است.
ـ در زنده‌گی شما چیزی در حدود ۶۵،۰۰۰ مایل (۱۰۴۶۰۷٫۷۵ کیلومتر) راه می‌روید ـ برابر با سه مرتبه راه رفتن دور کرۀ زمین!
ـ در یک تحقیق مشخص شد که مردها به طور متوسط ۱۸،۴۲۵ قدم و زنان ۱۴،۱۹۶ قدم در روز راه می‌روند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.