وزارت فواید عامه: با ایجاد خط ریل جنوب آسیا را با آسیای مرکزی وصل می‎کنیم

- ۱۰ حمل ۱۳۹۲

حدود ۲۰۰ سال قبل، زمانی که برای اولین بار خط ریل توسط ماشین بخار در اروپا به حرکت افتاد، در سیستم ترانسپورتی جهان تحولاتی بزرگ رونما گردید. این به اصطلاح اسپ آهنی بالاخره به افغانستان هم رسید.
افغانستان که در مراحل اولیه ساختمان شبکه سرتاسری خط ریل قرار دارد، قصد دارد از طریق توسعه خط ریل اقتصاد و تجارت خود را انکشاف و توسعه ببخشد.
احمدشاه واحد معین وزارت فواید عامۀ افغانستان می‌گوید، هدف این است تا افغانستان به حیث یک پل زمینی، کشورهای غنی از انرژی آسیای مرکزی و شرق میانه را با چین و جنوب آسیا که اقتصاد آن‌ها به سرعت رشد می‌نماید، وصل کند.
اولین گام برای ساختن خط ریل به طول ۷۵ کیلومتر میان شهر مزارشریف و ازبکستان در سال ۲۰۱۱ آغاز و با کمک ۱۶۰ ملیون دالر بانک انکشاف آسیایی تکمیل گردید.
کمپنی دولتی خط آهن ازبکستان اکنون مطالعات اقتصادی و تخنیکی این خط ریل را آغاز کرده و در نظر است تا سرحد افغانستان و تاجیکستان را به حیث یک بخشی از دهلیز برای انتقال محموله‌های بین‌المللی با هم وصل کند.
قرار است که مرحله دوم ساختمان این خط ریل به طول ۴۰۰ کیلومتر در ماه جولای شروع و از طریق شمال افغانستان کشورهای ترکمنستان و تاجیکستان را با هم وصل کند.
قرارداد این خط ریل میان سه کشور در ماه جاری امضا شد و ساختمان بخش افغانستان را کشور ترکمنستان بر عهده گرفته است.
معین وزارت فواید عامه افغانستان ابراز امیدواری نمود که با تکمیل شدن این پروژه زمینۀ فروش و تجارت برای محصولات افغانستان مساعد گردد.
به گفته معین وزارت فواید عامه افغانستان، علاوه از این دو پروژه در شمال، پلان برای ساختمان پروژه تمدید خط ریل از غرب افغانستان به ایران و از جنوب افغانستان به پاکستان هم در نظر است. همچنان بحث‌ها در مورد امکان ساختن خط ریل که افغانستان را به کشورهای آذربایجان، ترکیه و گرجستان وصل نماید، جریان دارد.
باید گفت که ساختمان خط ریل در افغانستان یک مفکورۀ تازه نیست، بلکه چندین دهه قبل هم وجود داشت و حتی هم عملی گردید. چنانچه اولین واگون لوکوموتیف دوره پادشاهی امان الله خان همین اکنون در موزیم کابل وجود دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.