وزارت امور خارجه: طالبان صلح‌طلب حذف شدند

- ۱۸ حمل ۱۳۹۲

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید آن عده از رهبران طالبان که خواستار صلح بودند، به شیوه‌های گوناگون از صحنه حذف شده اند. مقام‌های این وزارت می‌گویند صلح زمانی در افغانستان امکان دارد که پاکستان در این زمینه همکاری کند.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یک شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «کسانی که از بین طالبان از رهبری طالبان که طرفدار پروسه صلح هستند و با دولت در تماس گرفتند، آن‌ها یا گرفتار شدند، یا تهدید شدند و یا هم کشته شدند».
رییس‌جمهور کرزی چند روز پیش گفت که ملا عمر رهبر طالبان می‌تواند خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ نامزد کند. پس از این اظهارات آقای کرزی، طالبان بر ادارات محلی ولایت فراه حمله کردند و تمام افرادی را که در این اداره‌ها بودند، به رگبار بستند.
این در حالی است که وزارت خارجه افغانستان می‌گوید پروسه صلح افغانستان به دلایل واضحی آغاز شده است؛ زیرا رهبران طالبان به مذاکره تمایل نشان داده و خواستار توقف خشونت‌ها شده اند.
آقای موسی‌زی در این مورد گفت: «یکی از دلایلی که چرا تعداد زیاد رهبران طالبان طرفدار پروسه سیاسی هستند این است که آن‌ها درک کرده اند که هیچ زمانی نمی‌توانند از راه نظامی در افغانستان دوباره به قدرت برسند».
صلح بدون پاکستان
به باور مقام‌های دولت افغانستان رهبران طالبان در پاکستان به سر می‌برند؛ و زمینه برای گفت‌وگو با آن‌ها زمانی میسر می‌شود که حکومت پاکستان به صورت صادقانه با پروسه صلح همکاری کند. افغانستان و پاکستان در سه سال اخیر گفت‌وگوهایی در سطح رهبران و مقام‌های بلند پایه داشته اند تا زمینه صلح را فراهم کنند.
ولی پس از آن که تلاش‌های افغانستان از این طریق به نتیجه‌یی نرسید، مقام های حکومت افغانستان هشدار دادند که پروسه صلح را بدون حضور پاکستان و از راه‌های دیگری به پیش خواهد برد.
آقای موسی‌زی گفت تلاش‌ها برای زمینه‌سازی صلح همچنان ادامه خواهد یافت: «تلاش‌هایی که با جمهوری اسلامی پاکستان و در سطح منطقه صورت می‌گیرد، تمامش به این هدف صورت می‌گیرد که این رهبران طالبان احساس امنیت و مصونیت کنند و بتوانند با شورای عالی صلح مستقیماً در تماس شوند».
حکومت افغانستان تصمیم دارد پس از این پروسه صلح را از طریق دفتر طالبان در قطر به پیش ببرد. رییس جمهور کرزی اخیرا طی سفری به آن کشور با مقام های قطری گفت‌وگو کرد.
به دنبال این سفر، حکومت افغانستان گفت که دو کشور بر سر گشایش دفتر طالبان در قطر گفت‌وگو کرده اند و شرط حکومت افغانستان نیز در این مورد واضح شده است. شرط دولت افغانستان این است که طالبان از دفتر قطر برای جمع‌آوری پول و مقاصد سیاسی استفاده نکند و این دفتر یگانه هدفش پیشبرد مصالحه باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.