اظهارات بی‎پیشینۀ سخنگوی طالبان در قطر: آتش بس شـود (طالبان: تمایل داریم در مورد آتش‌بس، حضور نیروهای امریکایی برای آموزش نیروهای افغان (پس از ۲۰۱۴) و حقوق زنان مذاکره کنیم)

- ۰۲ سرطان ۱۳۹۲

سخنگوی طالبان در قطر اعلام کرد طالبان حاضر است درباره آتش‌بس و حضور نیروهای امریکایی در افغانستان به منظور آموزش نیروهای افغان مذاکره کند.
پس از هشدار جان کری در مورد احتمال بسته‌شدن دفتر قطر، سهیل شاهین سخنگوی طالبان در قطر مواضع نسبتاً نرمی را از خود نشان داد.
وی در مصاحبه با اسوشیتدپرس گفته است که با وجود خشم برخی از سران طالبان به دلیل حذف تابلوی این دفتر، طالبان تمایل دارد تا روند مذاکره ادامه یابد.
شاهین گفت که در ۱۲ سال گذشته، افتتاح دفتر قطر نخستین طلیعه به سوی صلح در افغانستان است. کسانی که واقعاً خواهان صلح در افغانستان هستند، باید از این حرکت حمایت کنند و این روزهای نخست است و نباید انتظار داشت همه چیز در روز اول حل شود.
وی در این مصاحبه تلفنی با (AP) برای نخستین بار گفت که طالبان تمایل دارد تا در مورد آتش‌بس، حضور نیروهای امریکایی برای آموزش نیروهای افغان و حقوق زنان مذاکره کند.
شاهین گفته است که باید آتش بس برقرار شود، اما باید درباره آن مذاکره شود که چگونه آتش بس برقرار شود. چطور ممکن است این کار یک روزه انجام شود؟ همچنین نیروهای خارجی می‌توانند بخشی از دستورالعمل مذاکرات باشد و همین طور بخشی از نگرانی مردم افغانستان یعنی حقوق زنان.
پس از افتتاح دفتر قطر و عکس‌العمل شدید دولت افغانستان، مذاکرات برنامه‌ ریزی شده امریکا که قرار بود از روز پنجشنبه آغاز شود، به تعویق افتاد.
تحریم کردن این مذاکرات توسط دولت افغانستان که احزاب سیاسی، پارلمان، سنا و نهادهای مدنی آن را همراهی کردند، سبب شد دولت امریکا هم یک گام به عقب گذارد و برافراشتن پرچم و استفاده از عبارت امارت اسلامی را کاری خودسرانه از سوی طالبان بداند، حال آن که طالبان بعدا اذعان کردند که قطر و امریکا این شرط طالبان را پذیرفته بودند.
در روزهای اخیر طالبان تهدید کردند که در عکس‌العمل به پایین آوردن پرچم و تابلوی این دفتر، طالبان در حال رایزنی هستند و ممکن است که مذاکرات را لغو کنند.
پس از آن جان کری وزیر امور خارجه امریکا که در قطر به سر می‌برد، در کنفرانس خبری تهدید کرد، در صورتی که مذاکرات زودهنگام آغاز نشود، ممکن است دفتر طالبان در قطر بسته شود.
پس از این تهدید طالبان با اتخاذ مواضع نرم‌تری خواستار ادامه مذارکره با امریکا شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.