دیده‌بان حقوق بشر: افغانستان به وظایفش در حمایت از حقوق زنان عمل نمی‌کند

- ۲۲ سرطان ۱۳۹۲

همزمان با ۱۰ ساله‌شدن امضای کنوانسیون حذف هرگونه تبعیض جنسیتی علیه زنان در افغانستان، دیده‌بان حقوق بشر این کشور را به کوتاهی در عمل به وظایفش در این زمینه متهم کرد.
دیده‌بان حقوق بشر به مناسبت ده ساله شدن تصویب کنوانسیون حذف هرگونه تبعیض جنسیتی علیه زنان در افغانستان اعلام کرد که امضای این کنوانسیون، آینده روشنی را برای زنان افغان پیش‌بینی می‌کرد، اما اکنون با وجود گذشت یک دهه از آن، دولت این کشور به تعهداتش عمل نکرده است.
کنوانسیون حذف هرگونه تعبیض جنسیتی علیه زنان (CEDAW) در حقیقت خواستار برابری زنان در دسترسی به امکانات آموزشی، درمانی و مشارکت سیاسی است. اما دولت افغانستان تاکنون به روش‌های مختلفی از عمل به وظایف خود سرباز زده است.
دیده‌بان حقوق بشر آورده است که بسیاری از قوانین افغانستان به گونه‌یی است که موجب تبعیض جنسیتی علیه زنان می‌شود و آن دسته از قوانین که روی کاغذ عادلانه هستند در عمل به گونه‌یی دیگر هستند. به عنوان مثال اکنون در این کشور شمار زیادی از دختران به مدرسه نمی‌روند، بسیاری از زنان در زنده‌گی عمومی قربانی قتل می‌شوند و عاملان خشونت علیه زنان، اغلب از مجازات مصون هستند و این چرخه همچنان در جامعه افغان ادامه می‌یابد.
بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، از موارد نگران‌کننده دیگری که در این کشور حائز اهمیت است، برابر نبودن سن ازدواج دختران و پسران است. سالانه در افغانستان دختر بچه‌های زیادی به دلایل زیادی چون فقر، مسائل فرهنگی، خون‌بس و … مجبورند در سنین پایین تن به ازدواج اجباری به‌ویژه با مردانی بدهند که فاصله سنی زیادی با آن‌ها دارند.
یکی از مسوولان ارشد وزارت عدلیۀ افغانستان گفت که دولت قصد جدی برای عمل به کنوانسیون حذف تعبیض نژادی علیه زنان دارد، اما دولت در این مسیر با چالش‌های فراوانی روبه‌رو ست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.