نگرانی ملل متحد از عملکرد پولیس محلی

- ۲۰ اسد ۱۳۹۲

سازمان ملل متحد به حکومت افغانستان سفارش کرده است که بر روند استخدام و عملکرد پولیس محلی این کشور نظارت بیشتر داشته باشد. برخی مردم از سوء رفتار این نیروی محلی شکایت دارند.
نیلاب مبارز، یکی از سخنگویان دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل گفت که شکایت‌های زیادی از مردم افغانستان در مورد عملکرد این نیروها به دفاتر ملل متحد رسیده است. او علاوه کرد که این مشکل در شمال افغانستان بیشتر است و از دولت افغانستان می‌خواهد تا بر عملکرد این نیروها بیشتر نظارت کند: «ما سفارش‌های مشخصی مخصوصاً در زمینه استخدام پولیس محلی به دولت افغانستان داشته ایم و امیدواریم که این مسایل در نظر گرفته شوند. چرا که وقتی خشونت از جانب افرادی که از سوی دولت برای تامین امنیت مردم گماشته شده اند، اعمال می‌شود، این واقعاً قابل نگرانی است».
دقت در بررسی سابقه و شخصیت افرادی که به نیروی پولیس محلی جذب می شوند، از مواردی هستند که سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته است تا در زمان استخدام این نیروها بیشتر به آن توجه کند.
در سال های گذشته از عملکرد پولیس محلی در افغانستان انتقادهای زیادی شده است. این نیروها حتی به نقض حقوق بشر متهم شده اند. اگر چه همه مردم با عملکرد پولیس محلی در تمام ولایت های افغانستان مخالف نیستند و تشکیل این نیروی محلی را در کمتر شدن فعایلت های شورشیان موثر می دانند، اما در برخی از مناطق این کشور مردم خواهان لغو این نیرو می باشند.
قیوم بابک، یکی از باشندگان ولایت فاریاب می گوید: «موجود نبودن نیروهای ارودی ملی و پولیس ملی به اندازه کافی باعث شده که پولیس محلی تشکیل شود. این نیروها در مبارزه با طالبان موثر بوده اند. اما خود شان مایه نگرانی مردم گردیده اند. آنها به بهانه های مختلف مردم را اذیت می کنند، از آنها عشر و ذکات جمع کرده و اخاذی می کنند. برخی از فرماندهان آنان افراد جنگ سالار با سابقه بد هستند».
بابک از دولت افغانستان و حامیان بین المللی اش می خواهد که بر افزایش، تربیه و تجهیز بیشتر نیروهای اردوی ملی، پولیس ملی و استخبارات این کشور تمرکز کنند.
وزارت داخله افغانستان همواره از نظارت و دقت بیشتر در استخدام این نیروها سخن می گوید. این وزارت پولیس محلی را در تامین امنیت روستاها و ولسوالی ها موثر می داند و بر افزایش تعداد این نیروها تاکید می کند.
محمد نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان در رابطه با اظهارات اخیر سازمان ملل متحد در پیوند با عملکرد پولیس محلی می گوید که در زمان ایجاد پولیس محلی از بزرگان محلی نظرخواهی می شود و آنها افرادی را برای تشکیل این نیرو معرفی می کنند.
دانش با تاکید بر دقت بر استخدام و نظارت بر عملکرد این نیروها می گوید: «این نیروها در زمان آموزش های مسلکی که فرا می گیرند، مسائل حقوق بشری را نیز آموزش می بینند. اما هر از گاهی مواردی از سوء استفاده وظیفوی و سوءرفتار از این نیروها مشاهده شده است. چه در شمال باشد، چه در جنوب و یا شرق و غرب کشور، نیروهای متخلف بازداشت و مجازات می شوند».
این مقام وزارت داخله افغانستان همچنان می‌گوید که افراد شایسته محلی در این نیرو استخدام می شوند و حتی آزمایش اعتیاد و تثبیت هویت را نیز سپری می نمایند. اما تنها در ماه گذشته دو مورد نقض حقوق بشر از سوی این نیروها در ولایت های بغلان و کندز به ثبت رسیده است. مردم می گویند که اختلافات شخصی میان افراد برخی از فرماندهان محلی که به این نیروها جذب شده اند، نیز هر از گاهی باعث بروز درگیری های خونین میان این نیروها می شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.