آیساف: برای حضور پس از ۲۰۱۴ به مجوز نیاز داریم

- ۲۱ اسد ۱۳۹۲

سرمایه‎گذاری مقام‌های آیساف می‌گویند که آن‎ها در ده سال اخیر سرمایه‌گذاری‌های زیادی در افغانستان کرده اند و دست‌آوردهایی که در این مدت به وجود آمده اند پس از سال ۲۰۱۴ حفظ می‌شوند.
این نگرانی وجود دارد که اگر افغانستان و ایالات متحده امریکا موافقتنامه امنیتی را امضا نکنند، این کشور یک بار دیگر به میدان جنگ نیابتی بین کشورهای همسایه تبدیل خواهد شد.
هینس فیلدمن سخنگوی آیساف روز دوشنبه در یک نشست خبری مشترک با سخنگوی وزارت داخله گفت: «شما همه می‌دانید که جامعه جهانی سرمایه‌گذاری بی‌سابقه‌یی در یک دهه گذشته کرده است. ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که دست‌آوردهای ما در آینده نیز حفظ می‌شود.»
سخنگوی آیساف گفت که نیروهای بین المللی به مجوز قانونی برای حضور در افغانستان، پس از سال ۲۰۱۴ نیاز دارند.
آقای فیلدمن گفت که جامعه جهانی و دولت افغانستان برسر راه‌های قانونی حضور نیروهای بین المللی کار می‌کنند تا راه حلی برای آن پیدا کنند. او افزود که حکومت افغانستان و جامعه جهانی هردو تمایل دارند که این نیروها پس از ۲۰۱۴ نیز در افغانستان حضور داشته باشند.
این در حالیست که قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ نیروهای بین المللی افغانستان را ترک کنند.
این مقام آیساف اطمینان داد که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی تامین امنیت این کشور را دارند.
به باور آقای فیلدمن دشمنان افغانستان می‌خواستند در سال جاری چالش‌های بزرگی در برابر نیروهای امنیتی افغانستان خلق کنند ولی توانایی نیروهای افغان به اندازه‌یی بلند رفته که می‌توانند با این تهدیدها مبارزه کنند.
فیلدمن گفت: «شما دلایلی زیادی دارید که به نیروهای امنیتی تان افتخار کنید. آن‌ها در برابر خطرها می‌ایستند تا برای شما خدمت می‌کنند. ما شاهد پیشرفت‌ها هستیم و ما دیده‌ایم که نیروهای امنیتی در حال رشد هستند.»
نیروهای ارتش و پولیس افغانستان در دوهفته اخیر عملیاتی را علیه پناهگاه های طالبان در ولسوالی ازره لوگر و حصارک ننگرهار انجام دادند. مقام های امنیتی افغانستان می گویند پس از کشته شدن حدود ۲۰۰ تن از جنگجویان عرب، پاکستانی و طالبان توانسته اند پیروزمندانه حضور حکومت را در این ولسوالی ها تحکیم بخشند.
تمرکز بر شرق
در همین حال، وزارت داخله افغانستان می‌گوید تلاش‌ها برای سرکوب طالبان در مناطق کوهستانی شرق افغانستان جریان دارد. برخی از ولسوالی‌ها در این ولایات بین طالبان و نیروهای امنیتی دست به دست شده و حضور سنگین طالبان در این مناطق به نگرانی بزرگی برای ساکنان این دو ولایت تبدیل شده است.
صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله در این کنفرانس گفت که قرار است در آینده نزدیک نیروهای پولیس محلی در ولسوالی‌های مرزی نورستان و کنر جابجا می شوند.
سخنگوی وزارت داخله گفت نورستان و کنر به دلیل هم مرز بودن با پاکستان، با چالش‌های بیشتری مواجه هستند: «دشمن زیاد تلاش می‌کند که پوسته‌های ما را مورد حمله قرار دهد. اما خوشبختانه با توانی که نیروهای امنیتی ما در آن جا دارند، طالبان نتوانسته اند چالش های زیادی در کنر و نورستان باشند.»
براساس اظهارات سخنگوی وزارت داخله قرار است پولیس محلی در این دو ولایت توسط هلیکوپتر انتقال داده شوند زیرا به گفته او انتقال این نیروها به دلیل صعب العبور بودن دره‌ها، دشوار است.
نفوذ طالبان در ولسوالی‌های مرزی نورستان و کنر همواره برسر زبان ها بوده است. مقام های امنیتی افغانستان می‌گویند که طالبان از طریق نورستان می‌توانند به ولایات کاپیسا و بدخشان نفوذ کنند و امنیت این ولایات را نیز تهدید نمایند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.