کرزی: کسی که کارت رأی‌دهی نگیرد، ناتوان است

- ۰۱ سنبله ۱۳۹۲

رییس‌جمهور کرزی، در یک سخنرانی رادیویی از مردم افغانستان خواست کارت رای‌دهی بگیرند و خود را برای اشتراک در انتخابات آینده ریاست جمهوری آینده افغانستان آماده سازد.
رییس‌جمهوری افغانستان هر ۱۵ روز درباره مسایل مهم کشور با مردم افغانستان از طریق رادیو صحبت می‌کند.
رییس جمهور افغانستان افزوده است که روند انتخابات زمانی به پیروزی می‌رسد که تمام واجدین شرایط رای دهی در سراسر افغانستان در انتخابات شرکت کنند و به کاندیدای مورد نظر خود رای دهند.
او با تشویق مردم افغانستان به گرفتن کارت رای دهی، افزوده که مردم باید با اشتراک در انتخابات ریاست‌جمهوری و رای به کاندیدای مورد نظر، کشور را مستحکم و آباد سازند و زمینه امنیت کامل را فراهم آورند.
رییس جمهور کرزی گفته است که انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی گامی دیگر در راه تحکیم بیشتر ثبات در کشور است و این گام را تمام مردم افغانستان باید با قوت و مشترکاً به پیش بگذارند.
او از نهادهای دست اندرکار در برگزاری انتخابات و نهادهای امنیتی افغانستان نیز خواسته که برای انجام هر چه بهتر وظایف خود تلاش کنند.
رییس جمهوری افغانستان از «زنان، مردان، مو سفیدان، جوانان و فرزندان این خاک» خواست تا در روز انتخابات از خانه‌ها بیرون بیایند و به کاندیدای مورد علاقه خود رای دهند، و افزود که زیرا با این کار، ستون کشور محکم می شود و مردم به سوی توسعه گام بر خواهند برداشت.
او داشتن کارت انتخابات را «یک قدرت» توصیف کرده و افزود این کارت با هرکسی باشد، آن شخص قدرتمند به حساب می‌آید و اگر نباشد انسانی ناتوان است.
ثبت نام رای دهندگان انتخابات افغانستان
ثبت نام رای‌دهندگان انتخابات افغانستان در دو مرحله انجام می‌شود.
مرحله اول در تاریخ پنجم جوزا آغاز شد و در پنجم اسد خاتمه یافت و مرحله دوم آن آغاز شد.
در مرحله اول ۴۱ مرکز در سراسر افغانستان برای ثبت نام رای دهنده‌گان در مراکز ولایات ایجاد شد و در مرحله دوم در هر ولسوالی یک مرکز ثبت نام، ایجاد شد.
مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که انتظار می‌رود در این برنامه حدود چهار میلیون رای دهنده واجد شرایط ثبت نام شوند.
در این مرحله از ثبت نام رای دهندگان، کسانی که از دوره‌های قبلی انتخابات، کارت رای دهی ندارند می‌توانند کارت دریافت کنند.
قرار معلومات سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در دو ماه و نیم گذشته به ۳۲۸ هزار شهروند افغان کارت‌های جدید رای دهی توزیع شده و این برای نهادهای برگزاری انتخابات رقم بلندی است.
به گفته آقای نور، برنامه ثبت نام رای دهندگان حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون دالر هزینه خواهد داشت.
قرار است افغانها در حمل سال آینده پای صندوق‌های رای بروند و رییس جمهوری آینده را انتخاب کنند.
همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی هم برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.