بلوچ‌های افغانستان: خط دیورند به رسمیت شناخته شود

بلوچ‌های ساکن در افغانستان از جامعه جهانی و حکومت افغانستان خواستند که داعیه استقلال‌طلبی بلوچ‌ها را حمایت کنند. آن‌ها تاکید کردند که بلوچستان باید تجزیه گردد و خط دیورند به عنوان مرز بین ‏افغانستان و پاکستان به رسمیت شناخته شود.
جنرال ذوالفقار بلوچ، رییس شورای همبستگی بلوچ‌های افغانستان در محفلی که به مناسبت «همبستگی اقوام بلوچ و پشتون» در وزارت سرحدات، اقوام و قبایل برگزار شده بود، گفت:‌ «تازمانی که سرنوشت پشتون‌ها و بلوچ‌ها در پاکستان معلوم نشود، این دو قوم دست از قیام نخواهند کشید.»
وزارت سرحدات و اقوام و قبایل افغانستان روز پنج شنبه هفتۀ گذشته از نهم سنبله به عنوان روز «همبستگی اقوام بلوچ و پشتون» تجلیل کرد.
رییس شورای همبستگی بلوچ‌های افغانستان گفت که قیام‌های آزادی خواهانه بر امنیت افغانستان تاثیر منفی دارد و تا زمانی که سرنوشت اقوام آن سوی خط دیورند معلوم نشود، افغانستان روی آرامش را نخواهد دید.
آقای بلوچ افزود، حکومت پاکستان بلوچ‌ها و پشتون‌های ساکن در آن کشور را همواره به عنوان انگشت ششم و به دیده تروریست می‌بیند و هیچ امتیازی به عنوان شهروندان پاکستان برای آن‌ها قایل نیست.
آقای بلوچ، آزادی پاکستان را مدیون از خودگذری بلوچ‌ها و پشتون‌های ساکن در آن سوی خط دیورند دانست.
او افزود: «ما برای آزادی بلوچستان از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد و آن را به عنوان داعیه برحق مردم مان می‌دانیم. دولت مردان پاکستان باید این حقیقت را بپذیرند که عصر کنونی عصربیداری خلق‌ها و ملیت‌های دربند می‌باشد».
آقای بلوچ دولت افغانستان و جامعه جهانی را مخاطب قرارداده گفت: «آزادی خواهان بلوچ و پشتون در آن سوی مرز سرنوشت‌شان را تعیین می‌کنند و بردولت افغانستان و جامعه جهانی است تا از نهضت‌های آزادی بخش پشتیبانی و حمایت نمایند.»
لالی حمید زی، نماینده مردم قندهار، با حمایت از سخنان ذوالفقار بلوچ گفت، اقوام ساکن در آن سوی مرزهای افغانستان باید دریک مساعی مشترکت برسرنوشت و آزادی شان بیندیشند.
حمیدزی گفت: «دست‌هایی در پاکستان وجود دارد که نمی‌گذارند اقوام بلوچ و پشتون نفس راحت بکشند.»
او گفت، دولت پاکستان هرآنچه توانسته درحق مردم افغانستان و اقلیت‌های قومی در پاکستان انجام داده است و اکنون زمان آن فرا رسیده است تا بهای آن را بپردازد.
این درحالی‌ست که چندی قبل اشفاق کیانی رییس ستاد مشترک پاکستان گفته بود اگر جلو فعالیت تندروان در پاکستان گرفته نشود، سرانجام این کشور تجزیه خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.