کودکان به طالبان: مکتب‌های ما را آتش نزنید

- ۰۱ میزان ۱۳۹۲

ده‌ها کودکان به مناسبت روز جهانی صلح، با تجمع در برابر دروازه پارلمان افغانستان خواستار تامین صلح شدند. کودکان گفتند که بیش از این نباید مکاتب آتش زده شوند و آن ها از درس و تعلیم محروم بمانند.
این کودکان پرچم‌های افغانستان را در دست داشتند و شعارمی دادند: «ما صلح می خواهیم»، «ما کودکان افغان، افغانستان را آباد می کنیم» و «کشتن اطفال جنایت است».
شبنم یک تن از کودکانی که در این گردهمایی شرکت کرده بود گفت: «ما صلح می خواهیم تا تمام وطن ما آباد و آرام شود. ما می خواهیم وطن ما مانند امریکا، اروپا و دیگر کشورها پیشرفته شود. ما می خواهیم علم بیاموزیم.»
این کودک خردسال گفت که به دلیل جنگ در قریه های افغانستان، هم سن و سالان او نمی توانند در ده ها و روستاها به مکتب بروند. او گفت کودکان نباید قربانی جنگ شوند و بی سواد بمانند: «ما در این جا جمع شدیم تا شور و هلهله برپا کنیم تا که طالبان از این وطن بروند و کسانی که در دهات است و جنگ است در آن جا ها آرامی بیایید ما از پادشاه ما که کرزی است و از پادشاه اصلی ما که خداوند است می خواهیم که برای ما صلح بیاورد.»
این گردهمایی از سوی موسسه انکشاف و حمایت از زنان و کودکان افغان برگزار شده بود و مسوولان این موسسه گفتند که این کودکان می خواهند پیام شان را به نمایندگان پارلمان برسانند.
قطع نامه این گردهمایی توسط کودکی بنام میترا خوانده شد. در این قطعنامه تاکید شده تا بیشتر از این کودکان قربانی جنگ در افغانستان نشوند: «ما که به کسی بدی نکرده ایم. ما از رفتن به مکتب می ترسیم که ما را اختطاف نکنند و مورد تجاوز قرار ندهند. آیا گناه ما این است که ضعیف هستیم و از خود دفاع کرده نمی توانیم؟»
کودکان گفتند که از جنگ و انتحاری می ترسند و بیم دارند که مبادا وقتی مکتب می روند قربانی انفجار و انتحار شوند. در قطع نامه بیشتر بر فراهم شدن زمینه برای تعلیم کودکان در روستاها تاکید شده است.
شماری از نماینده‌گان پارلمان از این گردهمایی دیدن کردند و گفتند که خواست آن ها را در مجالس و محافل پارلمانی مطرح می کنند.
شینکی کروخیل عضو مجلس گفت کودکان حق دارند تا در فضای صلح آمیز کلان شوند و از تمام حقوق شان به شمول حق تعلیم برخوردار گردند.
خانم کروخیل از طالبان خواست تا با ادامه جنگ، کودکان افغانستان را قربانی نکنند: او گفت : برای گروه طالبان و تمام گروه های دیگری که می خواهند از طریق جنگ به قدرت برسند، شرم آور است.« آن ها باید بفهمند که نسل آینده افغانستان طرفدار جنگ نیست و هرکسی که می خواهد به اقتدار برسد از طریق به دست آوردن آرای مردم در انتخابات می توانند به قدرت برسند نه از طریق ایجاد ترس و هراس».
کودکانی که در این گردهمایی شرکت کرده بودند کبوترهایی را به نشانه صلح دوستی و حمایت از صلح، آزاد کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.