سفیر بریتانیا در کابل: نتیجۀ انتخابات مشخص نیست

- ۱۲ میزان ۱۳۹۲

ریچارد ستک، سفیر بریتانیا در افغانستان، تامین امنیت و شرکت گسترده مردم برای پیروزی انتخابات سال پیش ‌رو در کشور را مهم خوانده و گفته است که حکومت افغانستان باید شرایط لازم برای آن را فراهم کند.
آقای ستک در یک مصاحبه اختصاصی با بی بی سی، در پاسخ به این سوال که آیا چانه‌زنی‌های سیاسی بر سر شخصیت‌ها و ترکیب‌های قومی بجای بحث در مورد برنامه‌های انتخاباتی در افغانستان نگران کننده نیست، گفت: «به نظر ما در میان مردم افغانستان بحث‌های داغی در این مورد جریان دارد. آنها درین مورد صحبت می‌کنند که چه کسی باید رییس جمهور آینده شان شود. او از چه گروهی باشد، گروه کاری‌اش کی‌ها باشند. این یک روند فعال را نشان می‌دهد. من فکر نمی‌کنم که ما در انتخابات مثل چند سال گذشته با یک نتیجه از قبل معلوم شده روبرو باشیم.»
آقا ستک افزود که گروه‌های سیاسی افغان برای آینده این کشور طرح‌ها و برنامه‌ها دارند و روی آن بحث می‌کنند که حکومت آینده در چه مسیری حرکت کند.
او گفت: «به نظر من باید اینرا بپذیریم که در افغانستان کارها باید به صورت افغانی انجام شود و این راه درست است. من فکر می‌کنم این خوب نخواهد بود که مثلاً من برای تحمیل نظام بریتانیایی سیاست و اداره در افغانستان تلاش کنم. بعضی حرکت‌های انتخاباتی در افغانستان در برخی مواقع غیر عادی معلوم می‌شود. اما اگر به گفت‌وگوها، تغییرات و دیگر رویدادهای انتخاباتی نگاه کنیم، این کارها بجای خود بسیار درست و موثر به نظر می‌رسد.»
ریچارد ستک سفیر بریتانیا در کابل گفت امنیت مهمترین تضمین برای شرکت گسترده مردم در نقاط مختلف افغانستان در انتخابات به شمار می‌رود.
او شرکت گسترده زنان و جوانان را برای یک انتخابات سالم بسیارمهم خواند.
سفیر بریتانیا روی نقش بیشتر زنان در روند سیاسی افغانستان تاکید کرد اما گفت که هدف آنها به هیچ صورت تغییر در سنت‌ها، رسوم و فرهنگ افغانستان نیست.
سفیربریتانیا در افغانستان همچنین گفت که آنها از طریق کمک به سازمان ملل و کمیسیون مستقل انتخابات به حکومت افغانستان کمک می‌کنند تا انتخابات آینده یک پیروزمندانه برگزار شود.
او گفته است که شرکت زنان و جوانان درین انتخابات نیز بسیار پر اهمیت است.
آقای ستک همچنین نقش پاکستان را در روند صلح افغانستان مهم خواند و گفت بریتانیا همچنان به تلاش خواهد کرد به این دو کشور کمک کند تا مشکلات بین خود را حل کنند و صلح در منطقه تامین شود.
کمک‌های بریتانیا به افغانستان
سفیر بریتانیا یک بار دیگر تاکید کرد که کمک‌های اقتصادی بریتانیا به افغانستان برای سال‌ها ادامه خواهد یافت.
او گفت بریتانیا در یک دهه گذشته در بخش‌های مختلف به افغانستان کمک کرده که در توسعه این کشور موثر ثابت شده است.
او به صورت خاص به کمک‌های توسعه‌یی بریتانیا به هلمند اشاره کرد.
هلمند ولایتی است که نیروهای بریتانیایی در آن مستقر هستند و این کشور برعلاوه کمک به تامین امنیت، در بخش‌های آموزش و پرورش، بهداشت، کشاورزی و انرژی نیز به این ولایت کمک کرده است.
سفیر بریتانیا در افغانستان گفت:»در حال حاضر ۱۶۰ هزار کودک در هلمند به مکاتب می‌روند که تعداد آنها در زمان طالبان بسیار اندک بود. درین میان سی تا چهل درصد آن دختران هستند که اصلا در زمان طالبان از رفتن به مکتب محروم بودند.»
آقای ستک گفت اخیراً اداره را به وجود آمده که هدف آن نظارت از کمک‌های بریتانیا در افغانستان است و این اداره در اولین ماه سال آینده میلادی گزارش بررسی‌هایش را منتشر خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.