مراسم عاشورا تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد

گزارشگر:25 عقرب 1392 - ۲۴ عقرب ۱۳۹۲

mandegarمراسم عاشورا در شهر کابل و شمار دیگر از ولایت‌های افغانستان زیر تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. عالمان دینی، مقام‌های دولتی و نامزدان احتمالی ریاست جمهوری در مساجد و تکیه خانه‌ها در مورد روز عاشورا سخنرانی نمودند.
حادثه عاشورا در دهم محرم سال ۶۱ هجری اتفاق افتاد و در آن امام حسین با ۷۲ تن از یاران و اهل خانواده‌‎اش در جنگ با افراد یزید جان دادند.
دسته‌های سینه زنی در روز عاشورا از مساجد و برخی ولایات همجوار کابل به زیارت ابوالفضل در مرکز شهر تجمع کردند و محفل عزاداری برپا نمودند.
محافل روضه خوانی، سینه زنی و نذر در مساجد برگزار شد و علمای دینی در مورد حادثه عاشورا برای مردم معلومات دادند. حکومت افغانستان روز پنجشنبه را به مناسبت دهم محرم رخصتی عمومی اعلام کرده و در این روز بازارها و مارکیت ها مسدود بودند.
تدابیر شدید امنیتی
در عاشورای سال ۱۳۹۰ وقوع یک حمله انتحاری در پیش روی مسجد ابوالفضل در شهر کابل ۸۰ کشته به جا گذاشت. از آن زمان به بعد این مراسم با آمادگی کامل امنیتی برگزار می‌شود و عاشورای امسال بدون کدام حادثه امنیتی گذشت.
نیروهای امنیتی در روز عاشورا تدابیر خاصی را روی دست گرفته بودند. در تمام چهارراهی‌ها ماموران پولیس مصروف تامین امنیت بودند و بازرسی بدنی سختی را انجام می دادند.
یک تن از عزاداران به نام رسول گفت که پولیس تدابیر جدی را برای امنیت روز عاشورا اتخاذ کرده است: «امروز روز دهم محرم و عاشورا است. گهواره کشی بود. امنیت بسیار خوب بود. ما در ابوالفضل رفتیم در مسیر راه هم امنیت خوب بود».
امنیت روز عاشورا توسط کمیسیون خاص متشکل از نماینده‌گان وزارت داخله، امنیت ملی و اردوی ملی گرفته شده بود. وزارت داخله بازرسی‌ها را در چهار دروازه کابل تشدید کرده و پولیس در داخل شهر نیز وسایط را بازرسی می کرد.
در دهه محرم بیشتر پیروان مذهب تشیع به عزاداری می پردازند. پیروان مذهب تسنن نیز در این روز به نذر و خیرات می‌پردازند. اسدالله یک باشنده کابل گفت: «اهل تسنن و اهل تشیع برادروار از این روز تجلیل می‌کنند. طوری نیست که عاشورا مربوط یک قوم و قبیله باشد. همگی این روز را تجلیل می‌کنند».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.