افغانستان و رکورد خشونت علــــیه زنان

گزارشگر:16 جدی 1392 - ۱۵ جدی ۱۳۹۲

رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت، خشونت علیه زنان افغان در سال ۲۰۱۳ میلادی رکورد زده و وحشیانه‌تر شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، احیای حقوق زنان پس از سرنگونی طالبان توسط نیروهای ائتلافی تحت رهبری امریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی یکی از مهمترین اهداف جنگ افغانستان بوده است.
در زمان حکومت طالبان، زنان مجبور بودند تا از سر تا نوک پایشان را بپوشانند و حق نداشتند بدون همراهی یکی از مردان خانوادیشان از خانه بیرون بیایند. مدارس برای دختران نیز تعطیل شده بود.mandegar-3
در همین حال سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مصاحبه‌یی تلفنی گفت: حملات وحشیانه علیه زنان افغان در سال ۲۰۱۳ میلادی به شدت افزایش یافت. از این اقدامات خشونت‌آمیز واقعا بد می‌توان به بریدن بینی، لب‌ها و گوش‌ها و تجاوز اشاره کرد.
سمر افزود: حضور جامعه بین‌الملل و گروه‌های بازسازی ولایتی در اکثر ولایت‌های افغانستان به مردم اطمینان خاطر می‌دهد. افرادی بودند
که تلاش می‌کردند از زنان محافظت کنند و متاسفانه دیگر این افراد وجود ندارند.
قرار است اکثر نیروهای خارجی تا پایان سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند و هنوز مشخص نیست که تعدادی از نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی در این کشور خواهند ماند یا خیر.
یکی از سخنگویان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت، داده‌های اخیر نشان می‌دهند که خشونت علیه زنان در سال ۲۰۱۳ میلادی تا ۲۵ درصد افزایش یافت.
سیما سمر گفت، اوضاع بد اقتصادی و افزایش بی‌امنی نیز با افزایش خشونت علیه زنان در ارتباط است.
ثریا پاکزاد، مدیر سرپناه‌های زنان در چندین ولایت گفت: کشتن زنان در افغانستان کار آسانی است. هیچ مجازاتی برای عاملان این اقدام وجود ندارد. قوانین بهبود یافته اما اجرای آنها به دست سران نظامی است. به نظر من ما در حال پس رفت هستیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.