هشدار یک مقام امریکایی از افزایش سرسام آور کشت کوکنار در افغانستان

گزارشگر:28 جدی 1392 - ۲۷ جدی ۱۳۹۲

mandegar-3یک مقام ارشد امریکایی هشدار داد که کشت تریاک در افغانستان بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته و می‌تواند افغانستان را به کشوری با جرایم مواد مخدر تبدیل کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، به رغم گذشت بیش از یک دهه از اجرای برنامه مبارزه با مواد مخدر از سوی امریکا و سایر کشورها، کشت تریاک در این کشور که شورشیان طالبان را از لحاظ مالی تامین می‌کند، نسبت به تمامی زمان‌ها افزایش یافته است.
جان سوپکو، بازرس کل ویژه در خصوص بازسازی افغانستان در مجلس سنای امریکا اعلام کرد که تجارت فزآینده تریاک به این معنا است که شبکه‌های قاچاق مواد مخدر می‌تواند نهایتاً در سراسر افغانستان گسترده شود.
وی در گزارشی اعلام کرد که پس از خروج سربازان ناتو از افغانستان پس از سال ۲۰۱۴،‌ این کشور می‌تواند به کشوری مدرن و موفق،‌ یا کشور امارت اسلامی طالبان یا کشوری با جرائم مواد مخدر تبدیل شود.
وی افزود: عدم وجود برنامه‌های موثر برای مبارزه با مواد مخدر و عدم اراده سیاسی افغانستان برای مقابله جدی با این مسأله حاکی از آن است که گزینه سوم (کشوری با جرایم مواد مخدر) در این کشور تحقق می‌یابد.
در ادامه این گزارش آمده است که حدود ۲۰۹ هزار هکتار زمین افغانستان برای کشت خشخاش استفاده شده و بدین معنا است که ۹۵ درصد از تریاک جهان از طریق افغانستان کشت می‌شود و کشاورزان افغان هم‌اکنون از هر زمان دیگری بیشتر به این مسئله مشغولند.
وی در نامه‌یی به سناتور کاکوس در بخش کنترل مواد مخدر بین‌المللی نوشته است: تقریباً به نظر هر کسی که من با وی صحبت کرده‌ام، شرایط افغانستان وخیم است و چشم‌انداز مثبت اندکی برای بهبود اوضاع در سال ۲۰۱۴ یا پس از آن وجود دارد. نه امریکا و نه دولت افغانستان استراتژی مشخص و اولویت‌بندی شده‌یی برای مبارزه موثر با قاچاق مواد مخدر پس از سال ۲۰۱۴ ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.