امریکا: دفتر همکاری استراتژیک میان کابل و اسلام‌آباد ایجاد می‌شود

گزارشگر:29 جدی 1392 - ۲۸ جدی ۱۳۹۲

پیش از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در پایان سال جاری میلادی، رییس‌جمهوری امریکا اعلام کرد که یک دفتر همکاری استراتژیک میان افغانستان و پاکستان ایجاد می‌کند تا به این طریق بر روند انتقال این نیروها از افغانستان نظارت داشته باشد و حضور دیپلماتیک عادی را در دو کشور بهبود بخشد.
به گزارش خبرگزاری پی‌تی‌آی، باراک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا اعلام کرد که این دفتر همکاری استراتژیک برای اجرای پروژه‌یی خاص در حمایت از عملکردهای اجرایی و آژانس‌ها در تسهیل روابط استراتژیک میان این دو کشور جنوب آسیا شکل می‌گیرد.mandegar-3
اوباما اعلام کرد که تشکیل این یک دفتر موقت است و در واشنگتن، اسلام‌آباد و کابل مستقر می‌شود.
اوباما اعلام کرد: این دفتر به تقویت روند انتقال، ثبات و امنیت می‌پردازد و باعث حضور دیپلماتیک با روند عادی در افغانستان و پاکستان خواهد شد.
رییس‌ جمهوری امریکا اعلام کرد که بخش غیرنظامی این دفتر به حمایت از آژانس‌ها در انتقال همکاری استراتژیک با دولت‌های اسلام‌آباد و کابل در زمینه اقتصادی، دیپلماتیک، فرهنگی، تکنولوژی و امنیتی می‌پردازد.
جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا بار دیگر تاکید کرد که دولت کابل باید توافقنامه امنیتی با امریکا را به منظور حضور و باقی ماندن نیروهای این کشور در افغانستان پس از ۲۰۱۴ امضا کند.
وی افزود: ما به دولت افغانستان تاکید می‌کنیم تا این توافقنامه امنیتی را امضا کند. مشخص است که زمان در حال پایان یافتن است و اگر این توافقنامه امضا نشود، هیچ نیروی امریکایی پس از ۲۰۱۴ در افغانستان باقی نمی‌ماند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.