بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان: از امکانات دولتی در مبارزات انتخاباتی استفاده می‌شود

گزارشگر:24 حوت 1392 - ۲۳ حوت ۱۳۹۲

mnandegar-3فیفا یا «بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان» با نشر گزارشی از یک ماه اول رقابت‌های انتخاباتی در افغانستان می‌گوید پروسه انتخابات با چالش‌های ناامنی، سوء استفاده از امکانات دولتی و دخالت مقامات حکومتی روبرو است.
مسوولان «بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان» می‌گویند که ولایات ناامن شاهد کمترین کمپاین انتخاباتی بوده اند؛ در حالی که همه نامزدان ترجیح داده اند تا در شهرهای بزرگ تمرکز کنند.
جان داد سپین غر، رییس اجرایی فیفا روز پنجشنبه (۲۲ حوت ۱۳۹۲) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «برنامه‌های کمپاین متمرکز به شهرهای بزرگ و پر امن بوده و فعالیت مخالفین در آن‌ها کم است. مخصوصاً شهرهای کابل، مزار، جلال آباد و هرات شاهد بیشترین کمپاین‌ها بوده اند».
این نهاد ناظر انتخابات می‌گوید نامزدان در ولایات سردسیر بدخشان، بامیان، دایکندی در فصل زمستان نتوانسته اند کمپاین کنند، که به باور مسوولان فیفا، این یکی از چالش‌های انتخابات بوده است.
فیفا از ۱۳ دلو تا ۱۳ حوت ۱۲۳ محفل کمپاین نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری را نظارت کرده و این نظارت حاکی از آن است که ۲۶ مورد تخلف از قبیل تهدید و سوء استفاده از امکانات دولتی صورت گرفته است. بر اساس گزارش فیفا، نامزدان ریاست‌جمهوری در ۳۰۰ مورد تخلفاتی مانند نصب بی‌جای تصاویر را انجام داده اند.
آقای سپین غر گفت که بعضاً مقام‌های دولتی خلاف قانون در کمپاین‌ها حضور یافته اند: «سوء استفاده از وسایط نقلیه دولتی، امکانات دولتی، حضور منسوبین نظامی، حضور مقامات دولتی که نظر به قانون منع است، سه مورد تخطی در این ۲۶ مورد بوده است».
مسوولان فیفا می‌گویند برای این که باور مردم به انتخابات بیشتر شود و نامزدان نیز بتوانند با خاطر آسوده در ولسوالی‌ها و مناطق دور افتاده کمپاین نمایند، باید امنیت کمپاین‌ها گرفته شود و نامزدان بتوانند بین مردم بروند و پیام خود را برسانند.
آقای سپین غر گفت: «تقاضای ما این است که ارگان‌های امنیتی در هماهنگی دقیق با همدیگر امنیت ستادهای انتخاباتی را تامین کنند و اقدامات چشم گیری را انجام دهند تا مردم در قرا و قصبات آماده مشارکت در انتخابات شوند».
این نهاد ناظر انتخاباتی تاکید کرده است که امنیت نامزدان زن باید در اولویت باشد و زمینه کافی برای کمپاین نامزدان زن در انتخابات فراهم گردد.
فیفا از کمیسیون انتخابات خواست تا نام آن عده از نامزدانی را که در جریان کمپاین‌های انتخاباتی تخلفاتی مرتکب شده اند، در اختیار مطبوعات قرار دهد. این نهاد از کمیسیون انتخابات خواست تا جلسات خود را علنی برگزار کند تا مردم افغانستان به شفافیت کار در کمیسیون انتخابات باورمند شوند.
هرچند فیفا از نامزدانی که در جریان کمپاین ها تخلف کرده اند، نام نبرد اما گفت این نام‌ها را در اختیار کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار می‌دهد و در صورت لزوم این کمیسیون آن را بررسی خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.