جشن جهانی نوروز در ارگ ریاست جمهوری افغانستان برگزار می شود

گزارشگر:5 حمل 1393 - ۰۴ حمل ۱۳۹۳

مسوولان کمیسیون دولتی برگزاری جشن جهانی نوروز افغانستان می گویند که کشور های حوزه نوروز روز (پنجشنبه) در هفتمین روز از آغاز سال ۱۳۹۳جشن مشترک نوروز خود را به میزبانی افغانستان در ارگ ریاست جمهوری برگزار می کنند.

جشن جهانی نوروز هر سال در کشورهای حوزه نوروز برگزار می شود و امسال افغانستان میزبان این جشن است.
قرار بود جشن جهانی در پغمان و در مکانی که به مناسب این جشن آماده شده بود برگزار شود اما مسوولان می گویند که این جشن در پغمان برگزار نمی شود.mnandegar-3
گل آغا احمدی، رییس دارالانشای کمیسیون دولتی برگزاری جشن جهانی نوروز به خبرگزاری بخدی گفت: «جشن نوروز سال ۱۳۹۳، زیر نام «صلح و بشر دوستی»، در ارگ ریاست جمهوری با حضور رهبران شماری از کشورهایی که از نوروز تجلیل می کنند برگزار می شود.»
آقای احمدی گفت که جشن جهانی نوروز سال ۱۳۹۳ روز (پنجشنبه هفت حمل) در قصر پغمان برگزار نخواهد شد، بلکه در ارگ ریاست جمهوری افغانستان برگزار می شود.
او می گوید که حدود نود در صد کار ساخت پروژه قصر پغمان، تکمیل شده است اما به شکل اساسی آماده میزبانی جشن جهانی نوروز نیست.
کار ساخت پروژه تجلیل از جشن جهانی نوروز سال ۱۳۹۳ در ولسوالی پغمان ولایت کابل در ۱۲ جوزا سال گذشته (۱۳۹۲) آغاز شد و محوطه این پروژه ۳۶۴ جریب زمین را در بر گرفته است.
این ‍پروژه شامل بازسازی آبدات تاریخی، قصر پغمان، باغ‌ های اطراف آن و اعمار ساختمان ویژه برای برگزاری جشن جهانی نوروز است.
بودجه این پروژه ۱۵ میلیون دالر است که در طول هفت ماه از سوی وزارت مالیه افغانستان پرداخت شده است.
با این حال، گل آغا احمدی رییس دارالانشای کمیسیون دولتی برگزاری جشن جهانی نوروز افغانستان می گوید که کاری های زیادی برای تکمیل قصر پغمان باقی مانده است.
او می گوید که تلاش های زیادی در زمینه تکمیل ساخت این قصر جریان داشت اما ریزش باران تکمیل کردن این پروژه شد.
حضور هفتصد مهمان داخلی و خارجی
رییس دارالانشای کمیسیون دولتی برگزاری جشن جهانی نوروز می گوید که در جشن جهانی نوروز به میزبانی افغانستان، حدود هفتصد مهمان داخلی و خارجی اشتراک خواهند داشت.
او می گوید که این جشن با حضور سفیران و دیپلمات های کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان و عراق برگزار می شود.
از سویی هم شماری از چهره های سیاسی و فرهنگی نیز از ایجاد چنین محافلی ابراز خرسندی کرده و می گویند که چنین برنامه ها، برای تحکیم دوستی و روابط میان کشورهای آسیای میانه مفید است.
جشن باستانی نوروز از جشن های بزرگ است که همه ساله در کشورهای مختلف به خصوص کشورهای فارسی زبان و حوزه آُسیای میانه برگزار می شود.
حدود سه روز به جشن نوروز باقی مانده است
جشن جهانی نوروز سال های گذشته در کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان برگزار شد.
رییس جمهور کرزی نیز که سال گذشته در مراسم جشن جهانی نوروز در ترکمنستان شرکت کرده بود از سران کشورهای حوزه نوروز دعوت کرد تا مراسم تجلیل از نوروز سال ۱۳۹۳در افغانستان برگزار شود.
امسال افغانستان میزبان یازده رییس جمهور کشورهای همسایه در تجلیل از جشن جهانی نوروز است.
قرار است این جشن در روز پنج شنبه آینده در ارگ ریاست جمهوری برگزار شود.
وزارت امور داخله کشور گفته است که برای تجلیل از جشن جهانی نوروز در افغانستان تدابیر شدید امنیتی روی دست گرفته شده است، مقام های این وزارت می گویند که تهدید امنیتی فرار روی این برنامه وجود ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.