جمهوریخواهان امریکا با انتقاد تند از تبادلۀ زندانیان: طالبان را برای ربودن امریکایی‌ها تـشویق کـردید!

گزارشگر:12 جوزا 1393 - ۱۱ جوزا ۱۳۹۳

شماری از اعضای جمهوریخواه کنگره امریکا در خصوص توافقنامه‌یی که باراک اوباما در خصوص مبادله پنج تن از نیروهای طالبان در برابر یک نظامی امریکایی منعقد کرد، ملاحظاتی مطرح و حتی برخی او را به نقض قوانین امریکا متهم کردند.
این نظامی امریکایی حدود پنج سال پیش در افغانستان ربوده شده بود.mnandegar-3
چندین تن از جمهوریخواهان از آزادی گروهبان باو برگدال در روز شنبه ابراز خرسندی و در عین حال تاکید کردند که این مبادله زندانیان فقط موجب تشویق هر چه بیشتر به ربودن نظامیان امریکایی خواهد شد.
واشنگتن پست اعلام کرد نماینده‌گان کنگره امریکا زمانی انتقال زندانیان از گوانتانامو آگاه شدند که این مبادله انجام شده بود.
امریکا شنبه از آزادی یک نظامی امریکایی که از پنج سال پیش در افغانستان در اختیار طالبان قرار داشت پس از مبادله در برابر پنج افغان گوانتانامو خبر داد.
این زندانیان به قطر که نقش میانجی را داشت، منتقل شدند.
مایک راجرز رییس کمیته اطلاعات مجلس نماینده‌گان امریکا اعلام کرد از اینکه گروهبان برگدال آزاد شده است و در امریکا به آغوش خانواده خود باز می‌گردد، خوشحال است.
او در عین حال گفت از اینکه امریکا با تروریست‌ها معامله کرده است تا به توافقنامه مبادله زندانیان دست یابد، بسیار برآشفته شده است.
راجرز گفت :«این نقطه عطف اساسی در سیاست امریکا مشوقی به تروریست‌‎های سرتاسر جهان است تا آنان امریکایی‌های بیشتری را به گروگان بگیرند.»
وی افزود: «من فکر می‌کنم این تصمیم نظامیان امریکایی را در سال‌های آینده به خطر بیندازد.»
جان مک کین سناتور بانفوذ جمهوریخواه نیز این پرسش را مطرح کرد که چه تدبیری اتخاذ شود تا مطمین شویم این افراطیون وحشی و خشونت طلب طالبان هرگز برای مبارزه با امریکا و شرکای ما به صحنه نبرد باز نگردند.
وی اعضای طالبان را که در چارچوب این مبادله آزاد شدند، تروریست‌های افراطی دانست که امریکایی‌ها و افغان‌‌‌‌‌های زیادی را کشته اند.
اعضای بانفوذ جمهوریخواه مجلس نماینده‌گان و کمیته نیروهای مسلح سنا نیز واکنش تندتری در قبال اوباما داشتند و او را به نقض قوانین امریکا متهم کردند.
هوارد باک مک کئون نماینده و جیمز اینهوف سناتور امریکایی اعلام کردند امریکا ممنوعیت گفت‌وگو با تروریست‌ها را به دلایل درست و خوب باقی نگاه داشته است .
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، وی گفت رییس‌جمهوری امریکا با اجرای این توافقنامه به روشنی قوانینی را که براساس آن وی باید کنگره را ۳۰ روز قبل از انتقال تروریست‌ها از گوانتانامو مطلع کند و عللی را که براساس آن تهدید این تروریست‌ها به طور قابل ملاحظه‌یی کاهش دهد به کنگره توضیح دهد.
یک مقام بلند پایه امریکایی در گفت‌وگو با واشنگتن پست گفت اوباما فکر می‌کند این قانون مغایر با قانون اساسی است زیرا اختیارات او را به عنوان فرمانده عالی نیروهای مسلح نقض می‌کند و به این ترتیب او می‌تواند این قانون را دور بزند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.