وزارت کار و امور اجتماعی: تنها در کابل ۳۷ هزار کودک در جاده‌ها کار می‌کنند

گزارشگر:12 جوزا 1393 - ۱۱ جوزا ۱۳۹۳

وزارت کار و امور اجتماعی با همکاری یونیسف کمپاینی را برای منع ازدواج اجباری و پیش از وقت به راه انداخته است. براساس آمار رسمی، شش و نیم میلیون کودک از آموزش محرومند و در معرض خطر قرار دارند.
دانه‌های عرق از سرو صورت رستم ۸ ساله که در هوای گرم و در میان ازدحام مندوی کابل پی مشتری می‌گردد، جاریست. او به دقت نگاه می‌کند تا کسی را پیدا کند که پلاستیک کار داشته باشد و بتواند با فروش یک خریطه پلاستیکی ۵ افغانی به دست آورد.mnandegar-3
دستان ترک خورده و چهره خاک آلود رستم داستان‌های زیادی از فقر و تنگدستی دارد. این کودک از اول صبح تا ناوقت روز در مندوی کابل یک کلمه را صدا می‌زند: «پلاستیک، پلاستیک».
رستم می‌گوید کسی را در خانه ندارد تا معیشت خانواده اش را تامین کند: «به خاطری که در خانه کسی دیگری ندارم، پلاستیک فروشی می‌کنم و پیسه پیدا می‌کنم تا یگان چیزی برای خانه ببرم».
این کودک هیچ چیزی در مورد روز کودک نمی‌داند. همه فکر او این است که خانواده‌اش نان شب داشته باشد و گرسنه نماند. رستم نمونه‌یی از هزاران کودکی است که در شهرها و روستاهای افغانستان کار می‌کنند.

شش میلیون کودک در معرض خطر
وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان که مسوولیت جمع آوری کودکان گدا و کارگر را دارد، می‌گوید به دلیل نبود بودجه نتوانسته است به این وظیفه خود عمل کند.
واصل نور مهمند، معین امور اجتماعی در وزارت کار روز یکشنبه، ۱۱ جوزای ۱۳۹۳ در نشستی که به منظور بزرگداشت از روز کودک در این وزارت برگزار شد، گفت: «بودجه برای شبکه‌های محافظت اطفال ۳۲ ولایت و ۶۵ ولسوالی و […] بودجه ۸۰ میلیون افغانی که در قسمت جمع آوری اطفال گدا، پیشنهاد کرده بودیم، متاسفانه نه پارلمان توانست آن بودجه را پیدا کند و نه وزارت مالیه آن را اجرا کرد».
براساس آماری که از سوی وزارت کار و امور اجتماعی ارایه شده نصف نفوس افغانستان را کودکان تشکیل می دهند و وزارت معارف توانسته تا زمینه آموزش ۹ میلیون کودک را فراهم کند.
این آمار نشان می‌دهد که شش و نیم میلیون کودک در افغانستان از تعلیم و تربیه محرومند. مقام‌های وزارت کار می‌گویند تنها در شهر کابل حدود ۳۷ هزار کودک در جاده‌ها کار می‌کنند. آمار وزارت کار نشان می‌دهد که از هر ۹ کودک روی جاده، سه تن آن‌ها مصروف گدایی هستند.
کمپاین منع ازدواج‌های اجباری در همین حال، آمنه افضلی وزیر کار و امور اجتماعی می‌گوید این وزارت با همکاری یونیسف یا صندوق حمایت از اطفال سازمان ملل متحد، کمپاینی را برای منع ازدواج‌های اجباری به راه انداخته است.
خانم افضلی گفت: «امروز کمپاینی را به همکاری یونیسف که کمپاین منع ازدواج‌های اجباری است، به مناسبت روز جهانی کودک آغاز می‌‌‌‌شود. ما این را به فال نیک می‌‌‌‌‌گیریم. یکی از مشکلات و موانع برای رشد جامعه ما ازدواج های اجباری است».
مسوولان یونیسف در این نشست گفتند که ازدواج‌های اجباری و پیش از وقت منجر به فقر دوامدار می‌شود و فقر از یک نسل به نسل دیگر منتقل می‌شود. به دنیا آمدن کودکان معلول، کم وزن و مریض نتیجه دیگر ازدواج‌های اجباری و زیر سن است که یونیسف از آن نگرانی دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.