وزارت خارجۀ افغانستان: امریکا از ما در برابر پاکستان حمایت کند

گزارشگر:13 جوزا 1393 - ۱۲ جوزا ۱۳۹۳

وزارت خارجۀ کشور می‌گوید که افغانستان برای پاسخ به موشک‌پرانی پاکستان در ابعاد سیاسی، اقتصادی و نظامی آماده‌گی می‎گیرد.
احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه کشور روز گذشته در یک نشست خبری گفت که موشک پرانی از خاک پاکستان به افغانستان از چند سال به این سو ادامه دارد.mnandegar-3
او گفت: «همیشه تلاش‌های دیپلوماتیک برای حل این مشکل ادامه داشته و دارد و از امروز افغانستان برای پاسخ به این حملات از چند بعد آماده‌گی می‌گیرد؛ سیاسی و دیپلوماتیک، اقتصادی و پاسخ نظامی.»
وی افزود که از همین رو وزارت خارجه افغانستان یادداشت رسمی به سفارت امریکا در کابل فرستاده و منتظر پاسخ آنهاست.
آقای مستغنی می‌گوید که حملات مرگبار پاکستان به افغانستان نقض صریح حاکمیت ملی و تجاوز آشکار بر قلمرو افغانستان است و بر اساس موافقت‌نامه استراتژیک افغانستان و امریکا، این کشور باید از افغانستان به خاطر دفاع از خاکش حمایت کند.
سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که در موافقت‌نامه استراتژیک افغانستان و امریکا آمده: «ایالات متحده امریکا هر نوع تجاوز بیرونی به افغانستان را موجب نگرانی شدید خود می‌پندارد و در صورت وقوع چنین رویدادی هر چه عاجل طرفین با مشورت با یکدیگر پاسخ مناسب به شمول اقدامات سیاسی، اقتصادی و نظامی را به توافق هم و مطابق به احکام قانون اساسی شان طرح و تطبیق می‌کنند.»
آقای مستغنی گفت که بنابر این اصل موافقت‌نامه، امریکا و افغانستان باید با تدابیر مشترک در دفع همچو حملات اقدام کنند.
سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که بزرگترین نگرانی افغانستان، خدشه‌دار شدن روابط افغانستان و پاکستان و به وجود آمدن حس انتقام‌جویی است.
به گفته وی، برای حل مناقشه میان دو همسایه راه‌های دیپلماتیک اولین گزینه و راه حل نظامی آخرین گزینه است.
گزارش‌ها حاکی از آن است که در یک هفته گذشته بیش از هزار موشک از خاک پاکستان به مناطقی در ولایت مرزی کنر در شرق افغانستان پرتاب شده‌است.
مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که آنها شورشیان مسلح مخالف دولت این کشور را در مناطق مرزی هدف قرار می‌دهند اما ممکن است تعدادی از موشک‌های شلیک شده، از مسیر خود منحرف شده و به خاک افغانستان اصابت کرده باشد.
مقام‌های محلی گفته‌اند که برخورد این موشک‌ها به مناطق مسکونی ولایت کنر باعث کشته شدن ۶ نفر و زخمی شدن ۳۸ نفر از شهروندان کنر شده‌است.
روز یکشنبه شورای امنیت ملی افغانستان این حملات پاکستان را تلاشی برای اخلال در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواند.
اواخر هفته گذشته هم حامد کرزی، در تماسی تلفنی با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، خواستار اقدام جدی برای توقف این موشک‌‌پرانی‌ها شد.
روز شنبه نیز بسم الله محمدی، وزیر دفاع ملی، پاکستان را به «تجاوز» به افغانستان متهم کرد و گفت که رییس جمهوری دستور داده تا نیروهای نظامی برای پاسخ‌گویی «آماده‌گی» بگیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.