یک دختر هشت ساله ۱۲۰ هزار افغانی به فروش رسید

- ۱۰ سنبله ۱۳۹۳

mnandegar-3یک فرد در ولسوالی شولگره ولایت بلخ به خاطر وضعیت بد اقتصادی، دختر هشت ساله خود را در بدل ۱۱۰ هزار افغانی با یک پسر ۱۲ ساله نکاح کرد.
شولگره یک ولسوالی دور افتاده و نا امن بلخ است که در جریان سال جاری شاهد خشونت‌های متعدد و حوادث ناگوار امنیتی بوده است.
مومن پدری ۳۸ ساله ، مینه دختر هشت ساله‌اش را به خاطر وضعیت بد اقتصادی در بدل ۱۱۰ هزار افغانی مجبور به ازدواج با پسر ۱۲ ساله‌یی به نام سردار می‌نماید.
این زوج خُرد سن (مینه و سردار) در سن غیر قانونی به عقد نکاح در آورد شده‌اند که این مسأله باعث نگرانی مسوولان کمیسیون حقوق بشر در شمال شده است.
قاضی سید محمد سامع مسوول دفتر ساحه‌یی کمیسیون حقوق بشر در شمال افغانستان ازدواج این دو طفل را خلاف موارد ذکر شده در قانون مدنی کشور خواند.
وی گفت که سن قانونی برای ازدواج در قانون مدنی افغانستان برای دختر ۱۶ و برای پسر ۱۸ ذکر شده است.
مومن پدر مینه می‌گوید که وی می‌دانست این عمل کار خلاف قانون است؛ اما در این مورد با علمای دین مشوره کرده و طبق اجازه آنان دست به این کار زده است.
وی در مورد گفت: «من با علمای دین مشوره کرده‌ام، آنان برایم اجازه دادند؛ خودشان گفتند که تو خانم نداری و دختر صغیره است، بناءً می‌توانی او را به عقد نکاح کسی در آوری.»
سردار که در سن ۱۲ سالگی داماد شده است و هنوز توانایی کامل صحبت کردن در برابر مایک را ندارد، با صدای لرزان گفت که مینه را خوش نگه خواهد کرد.
او گفت: «مه مینه را خوش نگه می‌کنم، کوشش می‌کنم که خوش باشد.»
مومن گفت که ناداری، فقر و تنگدستی روزگار او را مجبور ساخت تا دختر هشت ساله‌اش را عروس ساخته و روانه خانه بخت نمایند.
وی گفت که در مورد ازدواج مینه و سردار از ملا امام مسجد جامع حضرت حمزه ولسوالی شولگره نیز مشوره گرفته است.
مولوی قیام الدین امام این مسجد در مورد عقد نکاح این دو طفل خرد سن چنین گفت:
«در مذهب احناف که اگر طفل صغیر باشد و پدرش وجود داشته باشد و اجازه بدهد، ازدواج روا می‌باشد.»
مینه طفل هشت ساله است که هنوز پا به سوی مکتب نگذاشته که روانه خانه بخت شد و عروس کسی گردید.
خشوی مینه می‌گوید که عروس اش را اجازه خواهد داد تا درس بخواند.
او گفت: «مه اجازه میتم که به مکتب بره و درس‌هایش را بخواند؛ او به درس خواندن و سبق‌هایش ادامه بدهد، مه مانع ای کار او نمیشم.»
عروسی دو طفل خرد سال در ولسوالی شولگره ولایت بلخ عکس العمل‌هایی را نیز به همراه داشت که مدافعان حقوق زن و طفل در بلخ این مورد را تاسف‌بار خواندند.
این در حالیست که مسوولان کمیسیون حقوق بشر در شمال افغانستان نیز این مورد را تاسف‌بار خوانده و گفته اند که در این اواخر خشونت علیه زنان در شمال کشور رو به افزایش می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.