کمیسیون انتخابات: تفتیش آرا به‌زودی پایان می‌یابد کمیسیون شکایات انتخاباتی بخشی از آرای باطل‌شدۀ اشرف‌غنی را دوباره اعتبار بخشید!

- ۱۰ سنبله ۱۳۹۳

mnandegar-3کمیسیون انتخابات می‌گوید که بیش از ۸۳ درصد کل آرا تفتیش شده و این روند تا چند روز دیگر به پایان خواهد رسید. با وجود پیشرفت در این زمینه، دو نامزد نتوانسته اند در مورد تقسیم قدرت به توافق برسند.
براساس ‌ه در حضور جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده صورت گرفت، دو نامزد باید حکومت وحدت ملی تشکیل دهند و هر دو در قدرت سهم داشته باشند.
اما گفت‌وگوهای سیاسی بین آن‌ها برای تقسیم قدرت و تشکیل حکومت وحدت ملی با بن بست مواجه شده است. تیم داکتر عبدالله تلاش دارد تا رییس اجرایی در راس کابینه قرار داشته باشد. اما تیم انتخاباتی داکتر اشرف غنی احمدزی این خواسته را غیرقانونی می‌داند.
به هر حال، کمیسیون انتخابات و سازمان ملل متحد تلاش دارند که تا چند روز آینده به روند تفتیش و ابطال آرای ناپاک پایان داده و نتیجه انتخابات را اعلام نمایند. در حال حاضر ناظران دو نامزد در کمیسیون انتخابات حضور ندارند.
نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات روز یک شنبه ۹ سنبله ۱۳۹۳ در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «نسبت به روزهای گذشته هم مشاهدین بین‌المللی و هم کارمندان تخنیکی ملل متحد بیشتر شده است. امیدواریم ناظران از این هم بیشتر شوند تا این روند به پایان برسد.»
کمیسیون انتخابات باید براساس توافق دو نامزد، بیش از ۲۲ هزار صندوق رای دهی را که صد درصد کل آرا می‌شود، زیر نظر سازمان ملل متحد و ناظران ملی و بین‌المللی تفتیش کند. تاکنون بیش از ۱۹ هزار صندوق تفتیش شده و هنوز باید آرای ۳۷۸۱ صندوق دیگر بررسی گردد..
مسوولان کمیسیون می‌گویند، تفتیش عادی به پایان رسیده و در حال حاضر ۶۰۰۰ صندوقی که سه هزار آن از نظر تیم داکتر اشرف غنی احمدزی و سه هزار دیگر از نظر تیم داکتر عبدالله مشکوک هستند، تفتیش و بازشماری می‌شوند.
ابطال آرای ناپاک
براساس اظهارات مقام‌ها در کمیسیون انتخابات ۷۲ درصد چک لیست‌ها یا اوراق نتایجی که از تفتیش آرا به دست آمده وارد سیستم کمپیوتری شده تا آرای ناپاک جدا شود.
سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت ۱۴۸۴۵ چک لیست در حال حاضر آماده است تا روند ابطال آن آغاز شود.
از سوی دیگر، کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز روز یک شنبه جلسه علنی برگزار کرد. در این جلسه به چهار محل از میان ۶۴ محل رای دهی که از سوی کمیسیون انتخابات در نتیجه تفتیش آرا بی‌اعتبار شده بود، دوباره اعتبار داده شد.
نماینده داکتر اشرف غنی احمدزی در این جلسه از آرای باطل شده دفاع کرد؛ ولی هیچ نماینده‌یی از تیم انتخاباتی داکتر عبدالله در آن حضور نداشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.