غنی و عبدالله در معرفی کابینه دچار اختلاف هستند مقام‌های پنج ولایت برکنار می‎شوند

گزارشگر:11 قوس 1393 - ۱۰ قوس ۱۳۹۳

روزنامه نیویورک تایمز
رییس‌ جمهوری افغانستان ناتوان از تشکیل دولت، اعلام کرده که نباید به این زودی منتظر تشکیل کابینه جدید بود.
همزمان با کنار گذاردن چندین سرپرست وزارت‌خانه توسط اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، فرمانده پولیس کابل نیز با توجه به وقایع اخیر و در پی افزایش حملات انتحاری طالبان در پایتخت از سمت خود استعفا داد.mnandegar-3
اشرف غنی روز یکشنبه اعلام کرد، از امروز معاونان ارشد وزارت‌خانه‌ها، سرپرستی این نهادهای دولتی را بر عهده خواهند گرفت.
این در حالی است که رهبران جدید افغانستان از جمله رییس جمهور، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی و دو معاونان رییس جمهور همزمان با زوال شرایط امنیتی در افغانستان برای تصمیم گیری‌های اولیه دچار مشکل شده‌اند.
مشکل اصلی که قسمت‌های مختلف دولت به آن اذعان دارند، توافق تقسیم قدرت بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله در پی منازعات انتخاباتی سال جاری است. از زمان امضای این توافق در ماه سپتمبر، غنی و عبدالله در توافق جهت تشکیل کابینه جدید ناتوان بوده‌اند و این مساله سوالی را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا این توافق در طولانی‌ مدت شانسی خواهد داشت؟
اخیرا، گزارش‌های خوش بینانه‌یی در رسانه‌های محلی منتشر شده‌اند که ادعا می‌کنند دو طرف در آستانه معرفی کابینه جدید هستند. اما این خوش بینی‌ها روز گذشته رنگ باختند. اشرف غنی در برنامه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که انتخاب کابینه دست‌کم چند هفته دیگر به تعویق خواهد افتاد.
او همزمان اعلام کرد بسیاری از وزرای فعلی را که از دولت قبلی مانده بودند، برکنار کرده است. او اظهار کرد تا زمان معرفی وزرای جدید معاونان وزرای اخراج شده به عنوان جانشین آن‌ها فعالیت خواهند کرد.
روز یکشنبه همچنین خبرهایی درباره کناره‌گیری جنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پولیس کابل منتشر شد. طالبان اعلام کرد که مجموعه حملات انتحاری در پایتخت عامل کناره گیری فرمانده پولیس کابل بوده است.
موج جدید حملات طالبان سه هفته پیش با تلاش آن‌ها برای ترور جنرال ظاهر آغاز شد. ظاهر از سال گذشته فرمانده پولیس کابل بوده است. در تلاش طالبان برای ترور ظاهر یک عامل انتحاری به مرکز پولیس نفوذ و خود را در حالی که تلاش می‌کرد به دفتر ظاهر راه یابد، منفجر کرد. از آن زمان طالبانی‌ها اهداف متفاوتی را برای حملات انتحاری خود انتخاب کرده‌اند: یک قانونگذار زن، یک موتر متعلق به سفارت انگلیس، یک گروه خارجی و غیره.
طالبان در تازه‌ترین حمله خود در روز شنبه به یک مهمان‌خانه در کابل یورش برد و یک افغان و کاردار آفریقای جنوبی به همراه دو فرزندش را کشت. در پی این افزایش حملات، روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری که پولیس طی آن از مردم خواست تا هرگونه رفتار مشکوک را گزارش دهند، ظاهر حملات طالبان را بی‌اهمیت توصیف و ادعا کرد: حملات منقطع طالبان فقط مردم را نگران می‌کند.
مدت کوتاهی پس از آن گزارش‌هایی مبنی بر کناره گیری ظاهر منتشر شد. یکی از مقامات ارشد دولتی در این باره عنوان کرد، دولت جدید مدتی است که خواستار کناره گیری ظاهر شده و این تصمیم ارتباط مستقیمی با حملات اخیر طالبان ندارد. با این حال سخنگوی طالبان طی توئیتی مدعی شد که حملات طالبان ظاهر را مجبور به کناره گیری کرده است.
همزمان اشرف غنی در تصمیم بعدی خود قصد دارد تا والی‎ها و جنرال‌های پنج ولایت را که نیروهای طالبان سال‌ها کنترل آن را بر عهده دارند، برکنار کند.
رییس‌جمهوری جدید افغانستان قصد دارد تا هم‌ زمان با خروج نیروهای خارجی تا پایان ماه دسمبر چارچوب جدیدی را برای نیروهای امنیتی این کشور ایجاد کند، اما اکنون سوال این است که این تغییرات چه تاثیری بر کشور درگیر جنگ و فساد و با وجود درگیری‌ها و پیچیدگی‌های نژادی و قبیله‌یی خواهد گذاشت؟
در همین حال سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان اعلام کرد، غنی برنامه دارد تا مقامات نظامی و غیر نظامی را در ولایت‌های شمالی قندوز و بادغیس، ولایت‌های شرقی غزنی و ننگرهار که هم مرز با پاکستان هستند و همچنین در ولایت هلمند در جنوب تغییر دهد. به گفته سخنگوی دولت، این تغییرات طی دو یا سه ماه آینده اعمال خواهند شد.
این پنج ولایت سال‌هاست که تحت کنترل نیروهای طالبان هستند و نیروهای دولتی تلفات زیادی را بر اثر حملات متعدد شبه نظامیان در این ولایت‌ها متحمل می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.