سناتوران: حکومت جدید برای آوردن اصلاحات در کشور قاطع عمل کند

گزارشگر:9 میزان 1393 - ۰۸ میزان ۱۳۹۳

mnandegar-3رییس جمهور جدید افغانستان روز گذشته، پس از انجام تحلیف به تشریح خط مشی حکومت جدید در عرصه داخلی و خارجی پرداخت و وعده داد که با فساد اداری و نا امنی‌ها در کشور مبارزه قاطع نموده و بر رشد اقتصادی کشور توجه خواهد کرد.
سناتوران در جلسه روز سه شنبه مجلس سنا از خط مشی حکومت جدید به ویژه در راستای مبارزه قاطع با فساد و تامین امنیت در کشور استقبال کردند.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا، سخنان روز دوشنبه رییس جمهور جدید را خوب یاد نموده و ابراز امیدواری کرد که این گفته‌ها به صورت قاطعانه در عمل پیاده شود.
آقای ایزدیار افزود: «آقای اشرف غنی احمدزی بیانات خوبی ارایه کرد، ما امیدواریم حکومت وحدت ملی منحیث یک تیم واحد برای مردم خدمت کنند تا در بخش‌های مختلف شاهد دست آوردهای خوب باشیم».
علی اکبر جمشیدی گفت: «بدون شک حکومت جدید با مشکلات جدی روبروست؛ انتظار مردم افغانستان این است که در قدم اول به ثبات سیاسی یعنی ایجاد اعتماد بین اعضای دو تیم و تامین امنیت توجه صورت گیرد».
رفیع الله حیدی دیگر عضو سنا نیز گفت: «روز گذشته یک روز تاریخی بود؛ بیانات آقای احمدزی صدای دل مردم بود».
او نوع ارتباط اعضای شورای ملی با حکومت را غیر مشروع خواند و افزود: امیدوار است همانطوری که رییس جمهور گفت، دیدار خصوصی اعضای شورای ملی با وزرا پایان یابد و همچنین مردم از گرو قاضیان و دادستان ها نجات یابند.
سناتوران از رییس جمهور اشرف غنی احمدزی خواستند که با مجرمین و سیاست مافیایی در کشور همانطوری که وعده داده است مبارزه قاطع نموده و شریعت اسلامی را تطبیق کند.
آنان، بیشتر از هر چیزی دیگر بر تامین امنیت در کشور تاکید کردند.
همچنین سناتوران یادآور شدند که برای پشت سرگذاشتن مشکلات کنونی در کشور باید هر سه قوه (اجراییه، مقننه و قضاییه) به صورت مشترک با هم همکاری جدی داشته باشند.
رییس جمهور احمدزی، سیاست خارجی حکومت وحدت ملی را در ۵ حلقه (ارتباط با همسایه گان، منطقه، کشورهای اسلامی، غرب شامل امریکا، کانادا و اروپا و سازمان های بزرگ بین المللی) تقسیم کرد.
در بخش کشورهای همسایه گفت که افغانستان بزودی با کشورهای منطقه پیمان دو طرفه امضای خواهد کرد؛ از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد و همچنین افغانستان نیز توقع دارد که از خاک همسایه‌ها برای نا امنی افغانستان استفاده نشود.
برخی سناتوران این موقف آقای احمدزی را نسبت به مداخلات پاکستان ضعیف یاد کردند.
هدایت الله رهایی گفت: «رییس جمهور باید در برابر طالبان و پاکستان موقف مشخص و قاطع ارایه می‌کرد؛ سیاست تضرع در برابر مداخلات پاکستان دردی را دوا نمی کند».
برعلاوه سناتوران، بیانات روز گذشته رییس جمهور احمدزی از سوی بسیاری از مردم افغانستان به ویژه آگاهان امورسیاسی استقبال شده است.
آگاهان، بیانات روز دوشنبه رییس جمهور احمدزی را امید دهنده عنوان کرده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.