قانون تشکیل و صلاحیت‌های‌ کمیسیون انتخابات تصویب شد

- ۰۳ میزان ۱۳۹۱

مجلس نماینده‌گان قانون جنجال برانگیز «تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات» را تصویب کرده است که براساس آن، کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی دو عضو خارجی خواهد داشت.
براساس قانون جدید تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات، دو شهروند خارجی می‌توانند در کمیسیون هفت نفره رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی عضویت داشته باشند. حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان با حضور خارجی‌ها در این کمیسیون به شدت مخالف است و بارها تاکید کرده که باید روند انتخابات افغانی ساخته شود.
قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات روز دوشنبه از سوی مجلس نماینده‌گان تصویب شد. به دلیل اختلاف نماینده‌گان در مورد مواد این قانون، تصویب آن به تعویق انداخته شده بود.
حامد کرزی پس از پایان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۹ گفت که خارجی‌ها در انتخابات مداخله کردند و اعتبار آن را زیر سوال بردند. کرزی در جریان ماه‌های اخیر بارها تاکید کرده که خارجی‌ها نباید در انتخابات افغانستان مداخله
کنند. کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی یک میلیون رای رییس جمهور کرزی را در انتخابات سال ۲۰۰۹ باطل اعلام کرد.
احزاب اپوزیسیون تاکید کرده اند که حکومت در صدد مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ است و ناظران بین‌المللی باید این انتخابات را از نزدیک نظارت کنند.
محمد عبده، عضو کمیسیون عدلی و قضایی ماده تعدیل شده این قانون را چنین خواند: «با توجه به شرایط فعلی کشور، سازمان ملل متحد می‌تواند دو نفر را به حیث عضو موقت در کمیسیون رسیده‌گی به شکایات معرفی نماید. علاوه بر پنج عضو دیگر».
در مسوده این قانون که از سوی حکومت به پارلمان فرستاده شده بود، هیچ عضو خارجی در ترکیب کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی وجود نداشت.
براساس قانون جدید، کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی جدا از ساختار کمیسیون مستقل انتخابات فعالیت می‌کند و به تقلب‌های انتخاباتی رسیده‌گی می‌نماید. این کمیسیون پیش از این موقتی بود اما براساس قانون جدید، به صورت دایمی فعالیت خواهد کرد.
قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار شود و نگرانی وجود دارد که همزمانی آن با زمان خروج نیروهای بین‌المللی از این کشور، ممکن است دشواری‌هایی خلق کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.