هند نگران آیندۀ افغانستان

گزارشگر:1 قوس 1393 - ۳۰ عقرب ۱۳۹۳

نریندرا مودی نخست‌وزیر هند که کشورش از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان نگرانی دارد، امیدوار است هفته آینده با رییس‌جمهور افغانستان اشرف غنی ملاقات کند.
قرار است آقای غنی هفته آینده در اجلاس سارک یا سازمان همکاری های جنوب آسیا شرکت کند که در کتمندو پایتخت نیپال دایر می‌شود.
صدارعظم هند نریندرا مودی ابراز امیدواری کرد که در حاشیه جلسه سارک با اشرف غنی ببیند.mnandegar-3
اکثر مقامات هندی و کارشناسان آن کشور نگرانی دارند
که بعد از خروج قوای ناتو از افغانستان، طالبان مسلح در این کشور قوی تر شوند. به باور آنها تندروان مسلح شاید با خروج قوای جنگی ناتو از خلای ایجاد شده امنیتی به نفع خود استفاده نمایند.
آنها همچنان فکر می‌کنند که پاکستان با استفاده از طالبان و شبکه حقانی در افغانستان، بر هندی‌ها و اهداف هند در افغانستان حمله کنند و گروه‌های تندرو مثل لشکر طیبه و جیش محمد را به حملات در هند تشویق کند.
مقامات هندی و افغان می‌گویند، در حملات بر مراکز دیپلوماتیک هند در افغانستان، لشکر طیبه مستقر در پاکستان دست دارد.
در این حال، رسانه‌ها و استخبارات هند، مکرراً از احتمال حملات در خاک هند هشدار می‌دهند.
براساس گزارش‌های رسانه‎های هندی، پلان های زیادی برای حملات در هند طرح‌ریزی شده اند.
در شهر کلکتۀ هند که مرکز ایالت غربی بنگال است، هشدار حملات تروریستی داده شده است و اجیت دیول مشاور امنیت ملی هند گفته است، حالات در بنگال به یک بمب ساعتی مبدل شده است.
در شمال هند نیز این نگرانی موجود است که خروج نیروهای ناتو از افغانستان، بر امنیت هند تاثر منفی خواهد داشت. ولی این تصویر در افغانستان به طور عمومی متفاوت است. مقامات افغان می‌گویند با خروج قوای بین المللی، هیچ تغییری در افغانستان نخواهد آمد. آنها می‌گویند در حال حاضر هم نیروهای امنیتی افغان مسوولیت تامین امنیت تقریباً تمام افغانستان را در دست دارند و اکثر عملیات نظامی را بدون حمایت نیروهای خارجی انجام می‌دهند.
شاید یکی از موضوعات مهم مورد بحث در دیدار هفته آینده رییس‌جمهور غنی و نخست وزیر هند در کتمندو، مسأله اوضاع افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ باشد.
نریندرا مودی دیروز در دیدارش با رییس‌جمهور سابق افغانستان حامد کرزی یک بار دیگر گفت، کشورش به حمایت از یک افغانستان قوی با ثبات و دیموکراتیک ادامه می‌دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.