تحلیلگران نظامی: پاکستان بارِ ملامتی را به گردن افغانستان انداخت

گزارشگر:شنبه 29 قوس 1393 - ۲۸ قوس ۱۳۹۳

راحیل شریف، رییس ستاد مشترک ارتش و رضوان اختر، رییس ادارۀ استخبارات پاکستان (آی اس آی) روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته در دیدار با محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان بر مبارزۀ مشترک بر ضد دهشت‌افگنی وعده سپردند.
سفر غیرمترقبه بلندپایه‎ترین مقامات نظامی و استخباراتی پاکستان به کابل درست یک روز پس از حملۀ مرگبار طالبان بر یک مکتب در پشاور پاکستان mnandegar-3صورت گرفت. در این رویداد ۱۴۱ نفر به شمول ۱۳۲ شاگرد کشته و بیش از ۱۲۰نفر دیگر عمدتاً کودکان زخمی شدند.
رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان در حضور رییس‌جمهور افغانستان عهد کرد که عاملین حمله بر مکتب در پشاور را دستگیر کرده و به عدالت خواهد کشاند. تحریک طالبان پاکستان مسوولیت حملۀ روز سه شنبه در پشاور را به دوش گرفته و آن را انتقام‌جویی از حملات ارتش پاکستان بر مواضع آن گروه در مناطق قبایلی خواند.
حکومت پاکستان ادعا دارد که ملا فضل الله، رهبر تحریک طالبان پاکستان در مناطق شمال شرقی افغانستان پنهان است.
رسانه‌های پاکستانی تبصره کرده اند که مقامات ارشد نظامی و استخباراتی پاکستان از حکومت افغانستان خواستار دستگیری و تحویل‌دهی فضل الله به پاکستان شده‌‎اند.
ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌یی گفته است که آقای غنی در دیدار با مقامات پاکستانی بار دیگر حمله بر شاگردان مکتب را در پشاور «حمله بر افغانستان، مسلمانان و تمام بشریت» عنوان کرد. رییس‌جمهور غنی تاکید کرد که زمان اقدام مشترک، صادقانه و موثر افغانستان و پاکستان بر ضد دهشت افگنی فرا رسیده است.
هنگام دیدار میان رییس جمهور غنی و مقامات ارتش و استخبارات پاکستان، جوزف کمبل، فرمانده نیرو های امریکایی و ناتو نیز حضور داشت.
دو هفته پیش، نیروهای امریکایی، لطیف الله محسود فرد شماره دوم تحریک طالبان پاکستان را به حکومت پاکستان تحویل داد. محسود در اکتوبر ۲۰۱۳ در ولایت لوگر بازداشت شده بود.
طالبان خوب، طالبان بد
سفر شتابزدۀ این دو مقام پاکستانی که پس از حملۀ مرگبار روز سه شنبۀ هفتۀ گذشته و اعلام ماتم ملی در پاکستان صورت می‌گیرد، پرسش‌هایی را در میان آگاهان و حلقات سیاسی افغانستان ایجاد کرده است.
جاوید کوهستانی، تحلیلگر مسایل نظامی می‌گوید که سفر فوری و همزمان مقامات ارشد نظامی و استخباراتی پاکستان یک رویکرد فریبکارانه است تا به گفتۀ وی به افکار عامۀ پاکستان رسانده شود که حملۀ پشاور در جغرافیای افغانستان طراحی شده است.
همایون همایون، رییس کمیسیون دفاعی مجلس نماینده‎گان افغانستان نیز به صدای امریکا گفت که با وصف تعهد پاکستان به مبارزۀ مشترک بر ضد دهشت‌افگنی، همکاری صادقانه را از جانب اسلام آباد نمی‌توان انتظار داشت. او افزود که حملۀ روز سه شنبه توسط دست پروردگان قوای نظامی و استخبارات پاکستان انجام شده است.
حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان گفته است پاکستان باید در مبارزه با گروه‌های دهشت افگن منطق «طالبان خوب و بد» را کنار گذاشته و استفاده ابزاری از افراطیت خشونتبار را خاتمه دهد.
به باور آگاهان اگر ارتش پاکستان جدیت نشان ندهد و در ایجاد یک راهکار مناسب و عملی در زمینۀ مبارزه با هراس‌افگنی همکاری صادقانه نکنند، رویدادهایی نظیر حملۀ طالبان بر مکتب پشاور تکرار خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.