وزارت داخله: دست‎آوردهای ما برگشت‎ناپذیر است

گزارشگر:چهار شنبه 3 جدی 1393 - ۰۲ جدی ۱۳۹۳

mnandegar-3وزارت داخله افغانستان با برگزاری مراسمی زیر عنوان هفته پولیس تلاش دارد تا حمایت مردم را از این نیروها جلب کند. مقام‌های این وزارت پیروزی‌های پولیس را برگشت ناپذیر می‌دانند.
سال ۲۰۱۴ برای نیروهای پولیس سال دشواری بود. از یک سو بیش از ۱۰۰ هزار تن از نیروهای ناتو و امریکا از افغانستان خارج شدند و نیروهای داخلی باید جای آن‌ها را پر می‌کرد و از سوی دیگر طالبان سنگین‌ترین حملات تهاجمی را بر برخی از ولسوالی‌ها آغاز کرد.
با آن که طالبان نتوانستند ولسوالی مشخصی را از کنترول نیروهای امنیتی خارج کنند ولی حملات پی هم و تهاجمی این گروه تلفات سنگینی برای هردو طرف جنگ و غیرنظامیان برجا گذاشت.
بهای سنگین جنگ
مقام‌ها در وزارت داخله افغانستان می‌گویند با آن که از نگاه تجهیزات کمبوداتی دارند، ولی نیروهای پولیس به حدی از توانایی رسیده اند که بتوانند بدون حضور نیروهای ناتو و امریکا، امنیت افغانستان را تامین کنند.
ایوب سالنگی، سرپرست وزارت داخله روز سه شنبه ۲ جدی ۱۳۹۳ در محفلی که به منظور ستایش و معرفی پولیس برگزار شده بود، گفت «پولیس ملی توانسته است تا در برابر پلان‌های مخالفین با تجهیزات اندک جای بیش از ۱۰۰ هزار تن از نیروهای خارجی را که در سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک کردند، پر کنند.»
مقام‌های امنیتی آمار مشخصی از تلفات پولیس ارایه نمی کنند، اما می‌گویند این نیروها در جنگ سال جاری «بهای سنگینی» پرداخته اند. در همین حال گزارشی که اخیرا از سوی سازمان ملل متحد در رابطه به تلفات غیرنظامیان به نشر رسید، نشان می دهد که سال ۲۰۱۴ خونین ترین سال برای غیرنظامیان بوده است.
براساس این گزارش سه هزار فرد ملکی در این سال کشته شده و بیش از شش هزار تن دیگر زخم برداشته اند. این در حالیست که مقام های وزارت داخله پولیس را در انجام وظایفش موفق می داند.
آقای سالنگی می‌گوید، طالبان مسلح نتوانستند به اهدافی که تعیین کرده بودند، برسند. او گفت، آن‌ها می‌خواستند با حملاتشان در بهار سال جاری حداقل چند ولسوالی را تصرف کنند، ولی به این هدف‌شان نرسیدند.
سالنگی گفت: «با آن که گروه‌های هراس افگن و حامیان منطقه‌یی شان تلاش خودرا زیاد ساخته اما پیروزی نیروهای پولیس در جنگ با تروریزم به بهای سنگینی انجام شده است.»
در حال حاضر افغانستان ۱۵۷ هزار نیروی پولیس دارد که در نقاط مختلف این کشور مصروف مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و جرایم جنایی هستند. مقام‌های وزارت داخله گفتند مبارزه با قاچاقبران مخدر و جنایات سازمان یافته در کنار مبارزه با تروریزم، بارهای سنگینی بردوش پولیس گذاشته است.
نمایندگان مجلس می‌گویند فعالیت‌های موفقانه پولیس افغانستان با تجهیزات اندک، قابل ستایش است و این نیروها حمایت مردم را دارند.
خانم بارکزی گفت: «یک خواهش دارم که هیچ گاهی حمایت مردم را تقاضا نکنید، زیرا شما حمایت مردم را با خود دارید.»
انتقاد از امریکا
وزارت دفاع امریکا اخیرا گفته است در صورتی که ملاعمر و سایر رهبران طالبان تهدیدی برای نظامیان امریکایی نباشد، هدف حمله قرار نخواهند گرفت. این موضوع با انتقاداتی در داخل افغانستان مواجه شده است.
اقبال صافی که به نماینده‌گی از کمیسیون امنیت داخلی مجلس در این محفل صحبت کرد، گفت در وضعیتی که باید نیروهای امنیتی افغان به تنهایی بار مبارزه با تروریزم را به دوش بکشند، چنین اظهاراتی نباید صورت گیرد.
آقای صافی گفت: «در وقتی که شما خارج می‌شوید، در وقتی که افغانستان در چه وضعیتی قرار دارد، در چنین حالتی می‌گویید در صورتی که ملا عمر امنیت نظامیان امریکا به خطر نیندازد ما با ملاعمر و حامیان او کاری نداریم. منحیث نماینده مردم افغانستان به تمام نیروهای امنیتی اعلام می کنیم که از شما حمایت می کنیم، ما ملت با شما هستیم، ملت در پهلوی شما ایستاده است.»
کمبود امکانات
در همین حال، آگاهان مسایل نظامی می‌گویند پولیس افغانستان با آن که دست آوردهایی دارد ولی به دلیل رهبری ضعیف و کمبود تجهیزات و وسایل نظامی با چالش‌هایی روبرو است.
عتیق الله امرخیل آگاه مسایل نظامی گفت: «تا زمانی‌که ما پولیس ملی و رهبری آن را از این وضعیت که آن‌ها از طرف زورمندان، احزاب سیاسی و بعضی از خارجی‌ها تعیین می‌شوند، بیرون نکنیم، ما پولیس را نمی‌توانیم قوی بگوییم.»
اما مقام‌های وزارت داخله گفتند که سیزده سال جنگ با تروریزم و جنایات سازمان یافته پولیس افغانستان را مسلکی و آب دیده ساخته و این نیروها تجارب خوبی برای مهار ناامنی ها به دست آورده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.