مجلس سنا: ناتـو به کمک‌هـایش ادامـه بدهـد

گزارشگر:دو شنبه 8 جدی 1393 - ۰۷ جدی ۱۳۹۳

در آخرین روزهای ماموریت جنگی ناتو در افغانستان، سناتوران و نماینده‌گان پارلمان از کشورهای عضو این سازمان خواستند تا با تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان، این نیروها را در مبارزه با تروریسم کمک کنند.
قرار است تا سه روز آینده که سال ۲۰۱۴ به پایان می‌رسد، ماموریت نظامی ناتو در افغانستان رسماً پایان یابد. پارلمان افغانستان از هم اکنون نگرانی مبارزه با تروریسم است. mnandegar-3سناتوران و نماینده‌گان می‌گویند با وجود پایان ماموریت جنگی ناتو، جنگ با تروریسم به پایان نرسیده و نیروهای افغانستان به حمایت و تجهیزات نظامی نیاز دارند.
هرچند حمایت‌های نظامی نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴ به صورت محدود ادامه یافت و نیروهای افغان در بیشتر جبهات جنگ به تنهایی می‌جنگیدند، اما مقام‌های امنیتی بارها گفتند که عدم دسترسی نیروهای افغانستان به طیاره‌های جنگی و سلاح‌های سنگین، مبارزه با تروریسم را با چالش‌هایی مواجه می‌کند.
سناتوران در جلسه عمومی روز یکشنبه، ۷ جدی ۱۳۹۳، از حمایت‌ها و قربانی‌های ناتو در سیزده سال اخیر نیز قدردانی کردند.
علی اکبر جمشیدی، یک تن از سناتوران گفت: «خواست مردم افغانستان این است که جامعه جهانی مطابق قرارداد امنیتی که با جانب افغانستان به امضا رسانده، در سال های آینده به کمک‌های مادی خود و کمک های تسلیحات و آموزشی ادامه دهند».
هرچند در متن موافقتنامه‌های امنیتی، ناتو و ایالات متحده امریکا متعهد به تجهیز نیروهای افغان شده اند ولی نوعیت این تجهیزات مشخص نشده و معلوم نیست که نیروهای افغانستان با چه وسایلی مجهز خواهند شد.
نثار حارس سناتور دیگر گفت: «امیدوارم همان طوری که [ناتو] تعهد داشتند در برابر نیروهای امنیتی افغانستان، این ها را باید تجهیز کنند و نیروهای امنیتی افغانستان را باید برای مقابله با مخالفان دولت آماده بسازند».
ایالات متحده امریکا و ناتو موافقتنامه هایی را با دولت افغانستان امضا کرده اند که براساس آن، ماموریت جنگی ناتو تا آخر سال ۲۰۱۴ به پایان می رسد و پس از آن، ناتو تنها در بخش آموزش، مشوره دهی و حمایت مالی از نیروهای افغانستان سهم می گیرند.
۲۰۱۵ سال دشوار افغانستان
نیروهای امنیتی افغانستان در سال ۲۰۱۴ جنگ های خونینی را سپری کردند. طالبان نیز با شدت و قدرت بیشتری بر شماری از ولایات حمله کردند ولی نیروهای افغان باوجود تلفات سنگین، به مخالفان دولت اجازه نداد تا برای خود جغرافیا ایجاد کنند.
در سال جاری طالبان حملات تهاجمی تری را آغاز نمودند؛ در حالی که در سال های گذشته این توانایی را نداشتند. مقام های افغان گفتند که جنگجویان طالبان به دلیل این که از هوا هدف قرار نمی گیرند و نیروهای افغانستان هواپیمای جنگی ندارد، می توانند به صورت گروهی بر ولسوالی ها و یا پوسته های امنیتی حمله کنند.
شماری از نماینده‌گان پارلمان می‌گویند نیروهای امنیتی سال دشواری را در پیش رو دارند.
حبیبه دانش، یکی از نماینده‌گان مجلس گفت: «افغانستان توانایی این را که مستقیما در برابر مخالفین بجنگد ندارد، به دلیل این که ما ظرفیت داریم ولی تجهیزات نداریم و نداشتن تجهیزات ما را دچار ناکامی می کند، متاسفانه».
اما امیدواری هایی وجود دارد در سال آینده نیز شماری از نیروی ناتو در افغانستان باقی خواهند ماند. از سوی دیگر براساس موافقتنامه های امنیتی در صورت درخواست افغانستان، نیروهای ناتو می توانند در ماموریت های مبارزه با تروریسم سهم بگیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.