بازداشت پنج مظنون حمله به مکتب پشاور در افغانستان

گزارشگر:یک شنبه 28 جدی 1393 - ۲۷ جدی ۱۳۹۳

mnandegar-3به گزارش خبرگزاری آلمانی «دی پی ای»، یک مقام امنیتی افغانستان تایید کرده است که پنج مرد پاکستانی فعلا در افغانستان برای بازجویی در توقیف قرار دارند. یک مقام امنیتی پاکستان به این خبرگزاری گفت که این افراد پس از آن بازداشت شدند که اسلام آباد اطلاعاتی راجع به آن‌هابه حکومت افغانستان ارائه کرد.
هر دو مقام افغانستان و پاکستانی تایید کردند که این افراد در روزهای آینده به حکومت پاکستان تسلیم داده می‌شوند. جنگجویان طالبان پاکستانی به تاریخ شانزدهم دسمبر به مکتب عامه اردو در شهر پشاور حمله کردند. این جنگجویان اتاق به اتاق این مکتب دست به کشتار زده و بیش از ۱۵۰ تن را که اکثر شان شاگرد بودند به قتل رساندند.
هفته ذشته جنرال رضوان اختر، رئیس استخبارات نظامی پاکستان (آی اس آی) در کابل بااشرف غنی دیدار کرد. حکومت افغانستان گفت که در این دیدار راجع به تقویت تلاش‌های مشترک در مبارزه با تروریسم، برقراری صلح و ثبات در افغانستان و پاکستان و دیگر موضوعات بحث صورت گرفت.
اما براساس گزارش خبرگزاری «دی پی ای» مقام‌های دو کشور تایید کرده اند که رضوان اختر در این سفرش به کابل با رئیس جمهور اشرف غنی راجع به این بازداشتی‌ها و تحویل‌دهی آنان صحبت کرده است.
حکومت‌های افغانستان و پاکستان به تکرار یک دیگر را به پناه دادن به گروه‌های شورشی متهم کرده اند. حکومت افغانستان از کشور همسایه‌اش خواسته است که رهبری طالبان موسوم به شورای کویته را به میز مذاکره بکشاند و زندانیان طالبان افغان را به کابل تسلیم کند.
حکومت پاکستان ادعای مشابه دارد و می‌گوید که مولانا فضل الله، رهبر تحریک طالبان پاکستان، در مناطق شرقی افغانستان به سر می‌برد. اسلام آباد مدعی است که حمله بر مکتب در پشاور از سوی تحریک طالبان در داخل افغانستان طرح ریزی شده بود.
یک روز پس از حمله به مکتب در پشاور، جنرال راحل شریف لوی درستیز پاکستان به کابل سفر کرد و با رئیس جمهور غنی ملاقات کرد. بعد از این دیدار رئیس جمهور غنی در یک اعلامیه گفت: «زمان آن فرا رسیده است که افغانستان و پاکستان صادقانه باهم کار کنند و به صورت مشترک اقدام‌های موثری علیه تروریسم و افراط گرایی انجام دهند.»
به گزارش اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان، جنرال شریف در این سفر گفته بود که افغانستان و پاکستان برای جلوگیری از همچون حملات باید به صورت مشترک کار کنند و اقدام‌های جدی روی دست گیرند.
عرفان شهزاد، تحلیلگر مسایل امنیتی در انستیتوت مطالعات سیاسی در اسلام آباد گفت که تلاش پاکستان برای تعامل با افغانستان در مسایل مربوط به تروریسم «نشان دهنده جدیت پاکستان در محو تروریسم برای نخستین بار بعد از حادثه یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱ است». شهزاد گفت: «ما خواهیم دید که این اقدام چه تاثیری بر آینده منطقه دارد. در هر صورت، این یک اقدام سمبولیک بسیار قوی است.»
در عین زمان یک مقام استخباراتی افغانستان به «دی پی ای» گفت که گفتگوها در مورد تبادله مظنونان به حمله پشاور با مظنونان حمله ماه نوامبر در ولایت پکتیکای افغانستان جریان دارد. در حمله ماه نوامبر در جریان مسابقه والیبال بیش از ۵۰ تن کشته شدند. سازمان استخبارات افغانستان شبکه حقانی، گروه متحد طالبان را مسئول این حمله عنوان کرده بود. مقام استخبارات افغانستان گفت که از پاکستان خواسته شده است تا مظنونان بازداشت شده را به کابل تسلیم کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.