هشدار ازبکستان از وضعیت افغانستان پس از ۲۰۱۴ گروه تماس ایجاد گردد!

- ۰۸ میزان ۱۳۹۱

وزیر خارجۀ ازبکستان هشدار داده که با خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ از افغانستان، این کشور با مشکلات جدی‌یی روبرو خواهد شد.
وزیر خارجۀ ازبکستان در اسامبله ملل متحد نگرانی شدید خود را در مورد وضعیت امنیتی افغانستان بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان ابراز داشت.
عبدالغزیز کامیلوف گفت: حالا این واضح شده است که بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان گروه‌های رقیب با هم درگیر خواهند شد.
او اضافه کرد: «در پایان سال ۲۰۱۴ که نیروهای آیساف در افغانستان کاهش خواهد یافت، مسوولیت امنیتی در این کشور به نیروهای امنیتی نو پای افغان سپرده خواهد شد. امروز این روشن شده است که این چنین شرایط باعث درگیری میان گرو‌های رقیب خواهد شد. بنیادگرایی و تندروی گسترش خواهد یافت، قاچاق مواد مخدر هم افزایش یافته و مشکلات را در منطقه بیشتر خواهد ساخت.»
آقای کامیلوف پیشنهاد کرد که بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید تحت نظارت ملل متحد گروه تماس ایجاد گردد: «در همچو یک وضعیت برای حل مشکلات افغانستان بهترین راه قابل قبول این است که تحت نظارت ملل متحد گروه تماس ایجاد گردد که در آن به شمول امریکا، ناتو و روسیه کشورهای همسایه افغانستان هم سهم داشته باشند.»
وزیر خارجه ازبکستان افزود، هدف از به میان آمدن گروه تماس این خواهد بود که در میان گروه‌های درگیر در افغانستان زمینه  تفاهم مساعد شود تا یک حکومت ایتلافی په میان آید که در ساختار نظامی و سیاسی آن اقوام و گروه‌های مختلف مذهبی سهم داشته باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.