دو ادعا دربارۀ کشته‌شدن مـعاون فرمـانده داعـش در افغـانستان

گزارشگر:سه شنبه 21 دلو 1393 - ۲۰ دلو ۱۳۹۳

mnandegar-3مقام‌های حکومت افغانستان گفته اند یک عضو سابق طالبان که احتمالاً به گروه «دولت اسلامی» یا داعش پیوسته بود، در ولایت هلمند همراه با پنج جنگجوی دیگر کشته شده است. این فرد در تلاش جلب جنگجو برای «دولت اسلامی» بوده است.
مقام‌های امنیتی افغانستان گفته اند ملا عبدالرووف، «مسوول گروه داعش در جنوب غرب افغانستان» روز دو شنبه (۲۰ دلو/ ۹ فبروری) با چند تن از همراهان‌اش در ولایت هلمند کشته شده اند.
فرید احمد عبید، سخنگوی پولیس ولایت هلمند گفت که ملا عبدالرووف مشهور به خادم همراه با پنج تن از همراهان‌اش داخل یک موتر بودند که در ولسوالی کجکی هدف حمله قرار گرفت و کشته شد.
هرچند سخنگوی پولیس ولایت هلمند گفت که این جنگجو و همراهان‌اش در حمله هواپیمای بی‌پیلوت امریکایی کشته شده اند، اما ریاست امنیت ملی گفته که «ملا عبدالرووف مسوول گروه داعش در زون جنوب غرب افغانستان» در عملیات نیروهای افغان کشته شده است.
امنیت ملی افغانستان افزود: «او در ماه گذشته یکی از اهداف اصلی نیروهای امنیتی بود و سرانجام امروز در این عملیات کشته شد.»
«تهدید بالقوه برای افغانستان»
پیش از این مقام‌ها حضور گروه تروریستی «دولت اسلامی» در افغانستان را به صورت رسمی تایید نکرده بودند، هرچند گزارش‌هایی وجود دارد که جنگجویانی در جنوب و غرب این کشور پرچم این گروه را حمل می‌کنند.
مقام‌های ولایت هلمند قبلاً گفته بودند که ملا عبدالرووف در تلاش جلب جنگجو برای «دولت اسلامی» یا داعش است. مردم محل نیز گزارش داده بودند که عبدالروف از آن‌ها خواسته است به او بپیوندند.
با وجود این، مقام‌های حکومت افغانستان نگران اند که گروه «دولت اسلامی» می‌تواند به خطری برای این کشور تبدیل شود. هفته گذشته این موضوع در جلسه شورای امنیت ملی افغانستان زیر ریاست رییس جمهور اشرف غنی مورد بحث قرار گرفت.
به گزارش دفتر ریاست جمهوری افغانستان، «شورای امنیت تحرکات اخیر این گروه را یک تهدید جدی بالقوه امنیتی به افغانستان و منطقه دانست». به نهادهای امنیتی افغانستان نیز دستور داده شده است که برای مبارزه با این گروه تدابیر خاصی روی دست گیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.