بازمانده‌گان قربانیان در کندز جبران خساره دریافت نخواهند کرد

- ۲۳ حوت ۱۳۹۳

آسیب دیدگان حملۀ هوایی ناتو در سال ۲۰۰۹ بر دو تانکر نفت در ولایت کندز احتمالاً جبران خساره دریافت نمی‌کنند. محکمۀ عالی شهر کلن آلمان، روز پنجشنبه گفت که مرافعه طلبی دو فرد ملکی افغان علیه آلمان فدرال موفقیتی نخواهد داشت.
در حملۀ هوایی ناتو در سپتمبر سال ۲۰۰۹ بر دو تانکر نفتی در ولسوالی چاردرۀ ولایت کندز، به اساس تخمین اردوی آلمان، ۹۱ تن به شمول شمار زیاد افراد ملکی، کشته شدند. mnandegar-3یک پدر که ادعا می‌کند دو فرزند اش را در این حمله از دست داده است، و همچنان یک زن بیوه که گویا شوهر و پدرش کشته شده اند، هر یک خواستار ۴۰ هزار و ۵۰ هزار یورو جبران خساره از جمهوری آلمان فدرال شده اند.
این افغان‌ها فیصله محکمه شهر بن آلمان مبنی بر بیگناهی فرماندهی که دستور این عملیات را صادر کرده بود نپذیرفته و مرافعه طلب شده بودند. هرچند محکمه مرافعه هنوز حکم خود را اعلام نکرده اما به نظر نمی رسد پرداخت جبران خسارت را تایید کند.
حکم نهایی این محکمه که به تاریخ ۳۰ اپریل سال روان انتظار برده می شود، احتمالاً بر حکم قبلی محکمۀ بن که در دسمبر سال ۲۰۱۳ در این مورد صادر شده بود، مهر تأیید خواهد گذاشت و ادعای مدعیان افغان را رد خواهد کرد.
محکمه گفته است که دگروال گئورگ کلاین، فرمانده آن زمان قطعات آلمانی در افغانستان، نمی تواند متهم گردد، زیرا او در چارچوب وظیفه اش عمل کرده است. این محکمه افزوده است که کلاین با دستور بمباران از حقوق بین المللی تخطی نکرده و به این ترتیب جرمی را مرتکب نشده است.
«تصمیم برحق»
محکمۀ عالی ایالتی در شهر کلن آلمان همچنان گفته است که تصمیم قبلی محکمۀ بن در این مورد نیز عاری از اشتباه حقوقی بوده است. به قول محکمۀ کلن «دگروال کلاین در تشخیص تانکرهای نفتی به عنوان یک وسیلۀ نظامی برحق بوده است و او هیچ نمی دانست که در محل پرتاب بمب ها افراد ملکی نیز حضور داشته اند». دگرول کلاین این تانکر ها را که توسط طالبان ربوده شده بودند، به عنوان «بمب های روی تایر» خطرناک خوانده بود.
مدعیان افغان گفته اند که در صورت لزوم حتی به محکمۀ اروپا مراجعه خواهند کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.