پول‌های سیا در جیب القاعده عبدالخالق فراهی در بدل ۵ میلیون دالر آزاد شده بود

گزارشگر:دو شنبه 25 حوت 1393 - ۲۴ حوت ۱۳۹۳

روزنامه نیویارک تایمز گزارش داد، حدود یک میلیون دالری را که آژانس اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) برای یکی از بودجه‌های محرمانه دولت افغانستان تامین کرده بود، نهایتا در سال ۲۰۱۰ میلادی به دست القاعده رسید که در آن موقع برای پرداخت باج در راستای آزادسازی یکی از دیپلمات‌های افغان استفاده شد.
به نوشته روزنامه نیویارک تایمز، اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده در ابتدا نسبت به این پرداخت نگران بود و می‌ترسید سازمان سیا از این پول مطلع باشد و آن را آغشته به سم یا mnandegar-3مواد رادیو اکتیو کرده و یا داخل آن وسایل ردگیری جاسازی کرده باشد به همین خاطر پیشنهاد داد تا این پول به وجه رایج دیگری تبدیل شود.
این روزنامه در گزارش خود نوشت، نامه‌های مربوط به پرداخت این باج در سال ۲۰۱۱ میلادی به دنبال حمله کماندوهای امریکایی که بن لادن را در محل اختفایش در ابیت آباد پاکستان کشتند، پیدا شد. این مکاتبات به عنوان سند و مدرک در دادگاه عبید ناصر ارائه شد که ماه جاری میلادی در نیویورک به حمایت از تروریسم و توطیه چینی برای بمب گذاری در یکی از مراکز خرید منچستر واقع در انگلیس محکوم شد.
در این گزارش آمده است، عبدالخالق فراهی هنگامی که در سال ۲۰۰۸ میلادی ربوده و به القاعده تحویل داده شد، سرکنسول افغانستان در پیشاور پاکستان بود. وی در سال بعد پس از آنکه افغانستان به القاعده پنج میلیون دالر باج داد آزاد شد.
یک پنجم این مبلغ پول سازمان سیا بود که از بودجه دولت افغانستان که سازمان سیا ماهانه مبالغی را به آن اختصاص می‌داد، تامین شده بود.
روزنامه نیوروک تایمز نوشت، یکی از مقامات القاعده خطاب به بن لادن نوشت، از این مبلغ باج برای خرید تسلیحات، نیازهای عملیاتی و مبالغی که به خانواده‌های شبه نظامیان القاعده بازداشت در افغانستان داده می‌شود، استفاده خواهد شد.
این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشت، مبالغ ارسال شده از سوی سازمان سیا به دفتر حامد کرزی، رییس جمهوری وقت افغانستان برای جلب حمایت فرماندهان نظامی، قانونگذاران و دیگر مقامات و همچنین برای هزینه‌های سفرهای دیپلماتیک محرمانه و اسکان مقامات ارشد استفاده شد.
مقامات افغانستان گفتند، از زمان ریاست جمهوری اشرف غنی در سپتمبر سال گذشته میلادی، این پرداخت‌ها گاه به گاه صورت گرفته است.
روزنامه نیویورک تایمز نوشت، این گزارش علاوه بر مکاتبات القاعده بر مبنای مکالمه با مقامات افغانستان و غرب تهیه شده اما سازمان سیا در این باره هنوز اظهارنظری نکرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.