کابینۀ دولت افغانستان فیصله کرد: پس از این جمعه و شنبه رخصتی است

گزارشگر:شنبه 31 اسد 1394 - ۳۰ اسد ۱۳۹۴

mnandegar-3کابینه دولت افغانستان طرح پیشنهادی وزارت کار و امور اجتماعی این کشور را مبنی بر تعیین روزهای جمعه و شنبه به عنوان رخصتی عمومی تایید کرد. قرار است روز شنبه جایگزین روز پنج شنبه شود که قبل از این نیم روز رخصتی بود.
وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان می‌گوید این سومین باری است که طرح تصویب روزهای جمعه و شنبه را به عنوان رخصتی رسمی به کابینه افغانستان پیشکش می‌کند، اما این بار از سوی اعضای کابینه تایید شده و به وزارتخانه‌های مربوط برای عملی کردن این طرح دستور داده شده است.
واصل نور مهمند، معاون امور اجتماعی وزارت کار و امور اجتماعی گفت که این طرح به خاطر مطابقت رخصتی‌های افغانستان با کشورهای منطقه و جهان پیکش شده و از سویی نیز به مطابقت بازارهای افغانستان با بازارهای جهانی کمک می‌‌کند.
آقای مهمند افزود که این طرح به خاطر مطابقت بازار کار و ارز با بازارهای جهانی به رشد اقتصاد افغانستان کمک خواهد کرد: «به خاطر اینکه از بازار جهانی عقب نمانیم و بازار تبادله اسعار و کار و بار تجار ملی خوب پیش برود و در تجارت سکتگی ایجاد نشود و همچنان به خاطر بیشتر آلوده نشدن آب و هوا این پیشنهاد شده است».
قبل از این بعدازظهر روز پنج شنبه و روز جمعه در افغانستان رخصتی عمومی بود. مردم به خاطر دسترسی نداشتن به ادارات دولتی در بعدازظهر روز پنج شنبه از دولت انتقاد می‌کردند. تا همین دو سال پیش تنها روزهای جمعه در افغانستان رخصتی بود.
روز جمعه در افغانستان به عنوان روز رخصتی مقدس محسوب می‌شود. در این روز در این کشور با اکثریت مسلمان چاشت ها نمازهای جماعت جمعه برگزار می‌شود.
با این حال خان جان الکوزی، معاون اتاق های تجارت و صنایع افغانستان و یکی از تاجران مطرح این کشور از طرح تصویب روزهای جمعه و شنبه به عنوان روز رخصتی استقبال می‌کند.
آقای الکوزی گفت که نفع اقتصادی مطابقت با بازارهای جهانی در پی این رخصتی ها مشخص خواهد شد: «بدون شک که ما یک کشور اسلامی هستیم و روز جمعه برایمان اهمیت خاص دارد. ولی اگر به جای پنج شنبه روز شنبه رخصتی شود بسیار خوب می شود؛ چرا که روز شنبه در دنیا رخصت است».
در عین زمان شماری از شهروندان افغانستان از طرح رخصتی در روز جمعه و شنبه استقبال می کنند و شماری هم نظر مخالف دارند. عصمت مرادی یکی از شهروندان کابل و مامور دولت گفت: «ما رضایت نداریم. کشور ما به قوای بشری نیاز دارد. یک روز معاش دولت برای کارمندان دولت مفت می رود. معاش می گیرد و کار نمی کند».
روزهای شنبه بازارهای افغانستان نمی‌توانند با بازارهای جهانی هماهنگ باشند.
اما معاون امور اجتماعی وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان می‌گوید این طرح نه تنها افغانستان را از نظر کاری عقب نمی‌کشد، بلکه برای پیشبرد کارها بهتر است: «موسساتی که اینجا کار می‌کنند، انجوها، موسسات بین المللی، سفارتخانه‌ها و دفاتر نمایندگی ملل متحد همه روز شنبه رخصت هستند؛ به این خاطر ارتباط با آنها در این روز قطع بود. به خاطر همنوایی با آنها هم که شده باید این دو روز در افغانستان رخصتی می شد».
او همچنان گفت برای جلوگیری از کاهش ساعات کاری کارمندان دولتی و سکتور خصوصی نیز طرح‌هایی سنجیده شده است. به گفته وی با اضافه کردن نیم ساعت کار در صبح یا بعدازظهر ممکن است که کمبود ساعات کاری را جبران کرد.
در حال حاضر مدت زمان رسمی کار در افغانستان هشت ساعت در روز است. به گفته وزارت کار و امور اجتماعی، کارمندان دولتی در این کشور سالانه ۱۷۳۲ ساعت کار می کنند. افغانستان در عین زمان رخصتی های مناسبتی زیادی هم دارد که به گفته برخی از جامعه شناسان باعث عقب مانی در پیشرفت این کشور شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.