رییس‌جمهور غنی به نماینده‎گان جهان: کشوری زخمی و ورشکسته‎ هستیم/کـابل بـه خـواب‌گـاه بیکـاران تبـدیل شـده است

گزارشگر:یک شنبه 15 سنبله 1394 - ۱۴ سنبله ۱۳۹۴

رییس‌جمهور غنی روز شنبه میزبان نشست مقامات عالی رتبه کشورهای کمک کننده به افغانستان بود. نماینده‎گان ۷۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی در این نشست شرکت داشتند.
این نشست به دنبال کنفرانس ریکا برگزار شد و مقام‌های افغانستان پیشرفت‌ها و چالش‌های اقتصادی کشور را برای نماینده‎گان کشورهای جهان mnandegar-3تشریح کردند. شهر کابل در سه روز اخیر به دلیل برگزاری نشست‌های ریکا و مقامات عالی رتبه، شاهد بیشترین تدابیر امنیتی است. حکومت روز شنبه را در کابل تعطیل اعلام کرده و گشت و گذار وسایط در نزدیکی‌های ارگ ممنوع شده است.
نشست نماینده‎گان عالی رتبه زمانی در کابل برگزار شد که افغانستان از وضعیت نابسامان اقتصادی رنج می‌برد. صدها پروژه بازسازی با خروج نیروهای خارجی متوقف شده و وضعیت اقتصادی مردم با گذشت هر روز بدتر می‌شود.
رییس جمهور غنی گفت: افغانستان با سوالات جدی فقر، ملت سازی، مهارت و اقتصاد جهانی مواجه است. او افزود که افغانستان زمانی چهار راه تجارت بین شرق و غرب بود اما چهل سال جنگ همه زیربناهای اساسی این کشور را فروریخت.
غنی گفت: «توسعه اقتصادی افغانستان بسیار بسیار کند است. ما با چالش‌های جدی امنیتی پس از سقوط طالبان مواجه هستیم. نه تنها مردم ما با مشکلات اقتصادی روبرو هستند بلکه کودکان ما و کودکان کودکان ما نیر با این چالش روبر خواهند بود.»
افغانستان در شرایط دشوار اقتصادی به سر می‌برد. کمک‌های میلیاردی جهان برای این کشور کاهش یافته و مردم این کشور نمی‌توانند چرخ زندگی را از راه زراعت، صنعت و تجارت به چرخش درآورند. جوانانی که تا پنج سال پیش با معاش‌های بلند دالری در موسسات خارجی کار می‌کردند این روزها یا در فکر فرار هستند و یا به بیکاران خانه‌نشین تبدیل شده‌اند.
رییس جمهور افغانستان در این کنفرانس تاکید کرد که به منظور بهبود وضعیت اقتصادی در این کشور باید قابلیت تولید بلند برده شود و میزان واردات کاهش یابد. به باور آقای غنی تنها سیاست بازار نمی‌تواند مشکل را حل کند بلکه باید سکتور دولتی نیز در مشارکت با سکتورهای خصوصی در بازار فعال باشند.
ایجاد یک دستگاه نیرومند دولتی برای بهبود وضعیت اقتصادی به باور رییس جمهور افغانستان بسیار ضروری است و این زمانی ممکن است که در شکل کنونی حکومت‌داری تغییراتی به میان آید.
کشور ناتوان،
رییس جمهور افغانستان خطاب به نماینده‎گان کشورهای جهان گفت که کشورش ورشکسته و ناتوان است: «افغانستان یک کشور زخمی است. از دید اجتماعی ما پنج میلیون مهاجر در بیرون و یک میلیون بیجا شده داخلی داریم. میزان فقر در کشور ما هنوز در جای خودش قرار دارد.»
غنی افزود که کابل به خواب‌گاه بیکارانی تبدیل شده که برای یافتن کار آمده‌اند ولی «اقتصاد پوشالی» کنونی نمی‌تواند جوابگوی اشتغال برای این بیکاران باشد. از سوی دیگر افغانستان سالانه ۴۰۰ میلیون دالر صادرات و ۱۲ میلیارد دالر واردات دارد.
رییس جمهور افغانستان به این باور است که اگر حتا این کشور با تهدید تروریسم مواجه نمی‌بود، بیلانس نابرابر تجارت کافی بود که مردم افغانستان را با رنج فقر دایمی مواجه سازد.
غنی اعتراف کرد که افغانستان در چهارده سال اخیر میزبان دریافت پروژه‌های بزرگ بود اما خود هیچ فکر استراتژیک برای آینده نداشت. او گفت که سیاست‌مداران در خانه‌های گران‌بهای وزیر اکبرخان زندگی می‌کنند و معاش‌های بلند با نورم جهانی می‌گیرند. غنی تصریح کرد حتا حکومت نیز کرایی است.
واکنش جامعه جهانی
حکومت افغانستان در کنفرانس لندن وعده سپرد که برای خودکفایی تلاش خواهد کرد. جامعه جهانی در کنفرانس توکیو متعهد به کمک به افغانستان تا سال ۲۰۱۶ شد. این کمک‌ها به حسابدهی متقابل مشروط شد و همچنین تأکید گردید که افغانستان باید با فساد مبارزه کند و کمک‌های جهانی منجر به خودکفایی این کشور شود.
نیکولاس هیسم نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در نشست نماینده‎گان عالی رتبه گفت جهان هنوز به حمایت از افغانستان متعهد است. او افزود که تعهد برای حمایت از افغانستان در سال ۲۰۱۶ تمدید خواهد شد.
نماینده سرمنشی ملل متحد تاکید کرد که افغانستان هنوز از جنگ و منازعات مسلحانه رنج می‌برد و اقتصاد این کشور رو به رکود است. او افزود که کشورهای جنگ زده مانند افغانستان همچنان به حمایت جهانی نیاز دارند. هیسم ابراز امیدواری کرد که مصرف کمک‌ها در حال حاضر شفاف‌تر شده است: «کمک‌های توسعه‌ای در حال حاضر به صورت بهتری مصرف می‌شود. درصدی بیشتر این کمک‌ها در چارچوب پلان‌های بودجه افغانستان به مصرف می‌رسند. این پیشرفت‌هایی است که براساس تعهد حسابدهی متقابل به وجود آمده‌اند.»
آقای هیسم گفت افغانستان باید دست‌آوردهای چهارده ساله را حفظ کند و به نیازمندی‌های مردم پاسخگو باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.