نگـرانی نهادهـای حـقوق بشـری از فاجعۀ بشری در کندز

گزارشگر:دو شنبه 13 میزان 1394 - ۱۲ میزان ۱۳۹۴

mnandegar-3دشمن مدارس زیادی را ایجاد کرده بود و چندین بار رسانه‌ها از آن انتقاد کردند و گفتند که ممکن است در این مراکز تروریسم تقویت شود در حالی که حکومت بی‌اعتنایی کرد
نهادهای مدافع حقوق بشر از وضعیت بشری در کندز ابراز نگرانی کردند. این نهادها می‌گویند غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌شوند و طرف‌های درگیر باید برای حفظ جان ملکی‌ها بکوشند.
گروه هماهنگی عدالت انتقالی که متشکل از چند نهاد مدافع حقوق بشر است روز یک شنبه طی کنفرانسی در کابل نسبت به وقوع یک فاجعه بشری در کندز ابراز نگرانی کرد.
در اعلامیه‌یی که از سوی این گروه نشر شد آمده است که ده‌ها تن از اسیران جنگی در کندز کشته و زخمی شده و یا به شکل غیرانسانی مورد شکنجه قرار گرفته‌اند. گروه هماهنگی عدالت انتقالی ابراز نگرانی کرده است که زنان و دختران به صورت فردی و گروهی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و اموال دارایی خصوصی مردم تاراج شده است.
نگرانی دیگر فعالان حقوق بشر این است که ساکنان شهر کندز بین طرف‌های جنگ گیر مانده و به غذا، آب و برق دسترسی ندارند. این فعالان بمباران شفاخانه داکتران بدون مرز را نیز محکوم کرد و از طرفین درگیر خواست تا به مکان‌های صحی و بشر دوستانه حمله نکنند.
عبدالله احمدی یک تن از اعضای گروه هماهنگی عدالت انتقالی گفت: «خواست ما این است که به قضایای کندز رسیدگی شود. در ابتدا باید از حوادثی که در کندز اتفاق افتاده، مستند سازی شود بعد به هر قضیه رسیدگی شود.»
فعالان حقوق بشر تاکید کردند که عاملان جنایات بشری در ولایت کندز نباید معاف شوند. آن‌ها گفتند معافیت از مجازات می‌تواند به گسترش نقض حقوق بشر انجامد و ناقضان حقوق بشر با دستان باز تر دست به کشتار، تجاوز و چپاول بزنند.
گروه هماهنگی عدالت انتقالی همچنین تاکید کرده که به منظور تامین عدالت و جلب اعتماد مردم، کمیسیون‌های توظیف شده دولت برای بررسی قضایای کندز، تشریفاتی نباشند و باید بررسی همه‌جانبه و بی‌طرفانه را در مورد عوامل سقوط کندز انجام داده و یافته‌های شان را به اسرع وقت با مردم شریک سازد.
مدافعان حقوق بشر در این کنفرانس تاکید کردند که حکومت باید آمادگی‌های کافی برای جلوگیری از وقوع جنایات بشری در شهرهای دیگر افغانستان داشته باشد. این در حالیست که خبر سقوط ولسوالی‌ها در بدخشان و سرپل نیز به نشر رسیده است.
یونس اختر عضو دیگر گروه عدالت انتقالی گفت طالبان مدارس زیادی را در کندز ایجاد کرده بودند که از آن به عنوان مراکز فعالیت‌های تروریستی نیز استفاده می‌شد. او گفت حکومت پس از این نباید به این مراکز تروریستی اجازه فعالیت دهد: «دشمن مدارس زیادی را ایجاد کرده بود و چندین بار رسانه‌ها از آن انتقاد کردند و گفتند که ممکن است در این مراکز تروریسم تقویت شود در حالی که حکومت بی‌اعتنایی کرد.»
در همین حال ساکنان شهر کندز که از این شهر آواره شده و به کابل آمده‌اند به دویچه وله گفتند که وضعیت در داخل شهر هنوز خطرناک است و کسی جرات نمی‌کند از خانه‌های شان بیرون شوند.
حامد یک باشنده کندز گفت طالبان در خانه‌های مردم جای گرفته‌اند: «مشکلی که فعلا پیدا شده، طالبان در بین خانه‌های مردم جابجا شده و به خانه‌های دیگر سوراخ کرده و برای خود راه ساخته‌اند. اگر حکومت به یک خانه برود، طالبان از این راه‌ها به خانه‌های دیگر می‌روند.»
ساکنان کندز از وضعیت وخیم بشری در داخل این شهر شکایت دارند. حامد افزود هیچ کسی در امان نیست: «مردم در سرک‌ها کشته شده و بر روی سرک افتاده‌اند. من شاهد صحنه‌ای بودم یکی از دوستان ما در کوچه سینما کشته شد وقتی که برادر و برادر زاده‌اش رفتند که جنازه‌اش را بیاورند، برادرش را هم کشتند. فعلا برادر زاده‌اش زخمی شده و در شفاخانه است.»
در همین حال حکومت گفته است که شهر کندز به زودی از وجود طالبان پاکسازی خواهد شد. ساکنان محلی می‌گویند که هنوز درگیری‌ها در داخل شهر جریان دارد و تمام مغازه‌ها مسدودند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.