آماده‌گی‌های افغانستان و ترکمنستان برای سرکوب طالبان

گزارشگر:یک شنبه 3 عقرب 1394 - ۰۲ عقرب ۱۳۹۴

mnandegar-3عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری از برگزاری عملیاتی مشترک با ترکمنستان بر ضد طالبان خبر می‌دهد. آقای دوستم می‌گوید که طالبان از ولسوالی خم‌آب جوزجان به مناطق مرزی افغانستان و ترکمنستان فرار کرده اند و به زودی این گروه سرکوب خواهد شد.
به گفتۀ آقای دوستم نیروهای ترکمنستان موفعیت طالبان را در مرز این کشور با افغانستان تثبیت کرده اند و دو کشور در پی آماده‌گی‌هایی برای راه‌اندازی عملیاتی تصفیه‌یی در این مناطق هستند.
جنرال دوستم روز سه‌شنبۀ هفتۀ گذشته پس ‌از حمله طالبان بر ولسوالی غورماچ و تصرف این ولسوالی برای چندین ساعت به ‌دست آنان برای دومین‌بار به شمال سفر کرده است و اکنون در خم‌آب جوزجان حضور دارد. معاون رییس‌جمهور عملیاتش را از همین ولایت آغاز کرد و گفت که پس از پاک‌سازی کامل ولسوالی‌های این ولایت به فاریاب خواهد رفت.
گزارش‌ها دربارۀ عملیات مشترک نیروهای امنیتی و نیروهای ترکمنستان در حالی منتشر می‌شوند که بارها جنگ افغانستان به عنوان نبرد نیروهای امنیتی کشور در برابر تروریسم بین‌المللی عنوان شده است.
چندی پیش رییس جمهور در نشستی گفت که افغانستان در برابر جنگی تحمیلی قرار گرفته است و به نماینده‌گی از منطقه در برابر دهشت‌اگنی مبارزه می‌کند. او صلح و ثبات افغانستان را ثباتی برای منطقه و جهان دانسته بود و ناامنی در کشور را عاملی برای افزایش ناامنی‌ها در منطقه عنوان کرده بود.
آقای غنی خواستار اجماعی منطقه‌یی برای مبارزه علیه تروریسم شد و روابط افغانستان با کشورهای دیگر را بر بنیاد منافع و زیان‌های مشترک بیان داشته بود.
از سوی هم افزایش ناامنی‌ها در افغانستان و نفوذ گروه داعش در برخی نقاط کشور، نگرانی‌های کشورهای آسیای میانه و روسیه را برانگیخته است.
در این زمینه گزارش‌هایی نیز نشر شده بود که روسیه قرار است عملیات‌های نظامی را در برخی مناطق کشور راه اندازد، اما احتمال برگزاری چنین عملیات‌هایی از سوی نذیر احمدزی، معاون دوم مجلس رد شد. آقای احمدزی یک روز پیش از سفر به روسیه برای جلب کمک‌های نظامی این کشور به نیروهای امنیتی افغانستان این موضوع را رد کرده بود و افزود که آنان هرگز اجازۀ برگزاری چنین عملیات‌هایی را در خاک افغانستان نخواهند داد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.